עוברים להתקפה

ארה"ב תקפה את המרכז לחקר האינטרנט ברוסיה

"הוושינגטון פוסט" מדווח שבעקבות שינוי המדיניות של הנשיא דונלד טראמפ, פיקוד הסייבר תקף את מפעל הטרולים הרוסי לפני בחירות האמצע ב-2018

פברואר 28, 2019 02:08

העיסוק בפייק ניוז הרוסי ממשיך לשגע את אמריקה, כשברור לכולם שניסיון ההתערבות הרוסית לפני הבחירות לנשיאות ב-2016 לא היה מבצע חד פעמי והוא מתנהל עד עצם היום הזה. באוקטובר 2018, לקראת בחירות האמצע שנערכו בארה”ב, פיקוד הסייבר של הצבא פתח במבצע חוצה גבולות, שמטרתו למנוע מטרולים רוסיים להפיץ ידיעות כוזבות שנועדו להשפיע על דעת הקהל במדינה, במסגרת מה שכונה על ידי הרוסים בשם “פרויקט לחטה” (project Latkha). איך המבצע התנהל? ע”י זיהוי טרולים ברשת, מעקב אחר פעילותם והעברת מסר ברור; אתם נמצאים תחת מעקב ולפעילות שלכם ישנן השלכות.

אלן נקשימה מ”הוושינגטון פוסט”, חשפה מוקדם יותר השבוע שהמבצע האמריקני נגד אותם טרולים רוסיים היה “נועז יותר” ממה שהיה ידוע לפני מספר חודשים. חיילי פיקוד הסייבר, לטענתה, תקפו באופן ישיר את “המרכז לחקר האינטרנט”, אותו אתר שנודע במהלך השנתיים האחרונות כמוקד הראשי להפצת פייק ניוז רוסי בכל מערכות הבחירות האחרונות שנערכו ברחבי העולם בשנתיים וחצי האחרונות.

יש לציין, שפעילות זו לא נעשתה בתקופת ממשלו של ברק אובמה ומה שאפשר אותה היה החלת אסטרטגיית סייבר חדשה על ידי ממשל דונלד טראמפ בחודש ספטמבר האחרון. האסטרטגיה מעניקה למערך הסייבר האמריקני סמכויות נרחבות, שיאפשרו לו להוציא לפועל מבצעי סייבר נרחבים והתקפיים יותר נגד ניסיונות זרים לפגוע במדינה, לרבות הפצת פייק ניוז. הפעילות נגד “המרכז לחקר האינטרנט” קובעת תקדים שלילי ביחסים בין המעצמות, שכן המרכז המדובר, למעשה לא שייך בכלל לממשל הרוסי, על אף שהוא משרת את האינטרס שלו, אלא מוחזק בידי חברה פרטית. זו הפעם הראשונה בה בוחר הממשל האמריקני לתקוף מטרה מסוג זה. סביר להניח שפיקוד הסייבר קיבל סיוע למבצע גם מהרשתות החברתיות, החממה האהובה על טרולים למיניהם.

למרות הדיווח המפורט בוושינגטון פוסט, ישנם גורמים המטילים ספק בידיעה זו, שאושרה על ידי בכירים בממשל האמריקני. אותם גורמים סבורים שההתקפה על המרכז לא כללה שיתוק מוחלט של פעילותו, אלא בסך הכל הוותה אזהרה ישירה לטרולים של המרכז, שלא יפעלו נגד ארה”ב. לצד אותה מתקפה, התרחש אירוע נוסף ששיבש את פעילות מפעל הטרולים הרוסי. בחודש אוקטובר, קלטו מצלמות האבטחה של המרכז, בקבוק תבערה (מולוטוב ברוסית) שהושלך לתוך המבנה והצית שריפה במקום. אגב, לא מדובר בפעם הראשונה שמנסים לשרוף את המרכז המדובר בעזרת בקבוקי תבערה, כשפעולה כזו התרחשה גם שנתיים קודם לכן, באוקטובר 2016.

השריפה בחוות הטרולים