דו"ח ממשלתי בבריטניה:

"הרגולטור צריך לפקח על גוגל ופייסבוק"

העיתונאית לשעבר פרנסיס קירנקרוס עמדה בראש ועדת בדיקה להתמודדות עם פייק ניוז, שהמליצה על חיזוק העיתונות המקומית על חשבון חברות הענק

פברואר 12, 2019 03:02

רעידת אדמה תקשורתית? דו”ח של הממשלה הבריטית קובע כי על הרגולטור לפקח על ענקי טכנולוגיה כמו גוגל ופייסבוק כדי להבטיח שתוכן החדשות שלהם יהיה אמין. העיתונאית לשעבר פרנסיס קירנקרוס היא זו שנבחרת לבצע את ה”סקירה העצמאית” עבור הממשלה הבריטית והיא הגיעה למסקנה שיש לנקוט במספר פעולות כדי להילחם בתופעת הפייק ניוז.

ההמלצות של קירנקרוס כוללות אמצעים להתמודדות עם “מאזן הכוחות הבלתי אחיד” בין המו”לים החדשותיים לבין הפלטפורמות המקוונות, המפיצות את התוכן של אותם מו”לים: “המאמצים של החברות הטכנולוגיות צריכים להיות נתונים לבדיקה רגולטורית. המשימה הזו חשובה מדי בשביל להשאיר אותה בידיים של גופים מסחריים בלבד. ייתכן שיהיה צורך להטיל הוראות מחמירות יותר על אותם אתרים ולבקש מהם מחויבות לחדשות איכותיות”.

כותבת הדו”ח ממליצה על קוד התנהגות חדש בין המו”לים לחברות ההיי-טק, בפיקוחו של הרגולטור, שיבטיח שחברות הטכנולוגיה יתייחסו למו”לים בצורה הוגנת, אך מסייגת ואינה מספקת תשובה אמיתית לשאלה האם פייסבוק, גוגל ו”ענקיות-טק” אחרות יאלצו לשלם עבור החדשות שהן מפיצות באמצעות הפלטפורמות שלהן. למרות זאת, הדו”ח כן קורא לחקור את שוק המודעות המקוונות כדי לשמור על העיתונות בבריטניה. הדו”ח ממליץ מצד שני, להקל במס על עיתונות מקומית, בעזרת הרחבת הדיווחים של רשת BBC (תאגיד השידור הציבורי) ולחלק את נתחי הרווח מפרסום בצורה הוגנת יותר, “אחרת העיתונות המקומית עלולה להיעלם, מה שיהווה איום על הדמוקרטיה בטווח הארוך”.

בנוסף, הדו”ח מטיל אחריות על תאגיד השידור הבריטי לנסות להגיע לקהלים צעירים ולשתף פעולה עם המו”לים המקומיים.  קירנקרוס גם ממליצה על הורדה של 20 אחוז מהמס על חדשות מקוונות כדי לסייע לתקשורת ממוסדת. שר התרבות, ג’רמי רייט, אמר עם פרסום הדו”ח כי “חלק מההצעות שבו יופעלו באופן מיידי, בעוד אחרות זקוקות לשיקול דעת זהיר”.