התכנית היא שאין תכנית

העתיד של הדמוקרטים מזהיר, ממזג האוויר

אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, חברת הקונגרס בארה"ב, בת ה-29 בלבד, ממשיכה לעורר סערות, תרתי משמע. הפעם עם "תכנית ירוקה" שפורסמה על ידה והוכחשה

פברואר 10, 2019 09:12

בחצי השנה האחרונה אין כמעט דמויות שמקבלות יחס יותר אוהד מצד תקשורת המיינסטרים בארצות הברית ועוין מצד הרפובליקנים מנגד, כמו אלכסנדריה אוקסיו־קורטז, חברת הקונגרס הצעירה שנבחרה בגיל 29 בלבד. קורטז, חברה בארגון “הדמוקרטים הסוציאליסטים של אמריקה”, ששמם די מבהיר את עמדתם, נחשבת לעתיד של המפלגה הדמוקרטית, ובחודשים האחרונים דיברה רבות על רצונה להציג את ה־Green New Deal, תכנית שעוררה סקרנות רבה בקרב פוליטיקאים משני הצדדים.

ריקוד מושחת: קליפ של חברת קונגרס באמת הפריע לשמרנים?

לאלו מאתנו שלא זוכרים, “ניו דיל” היה שמה של התכנית שהעביר פרנקלין ד. רוזוולט בשנות ה־30 כדי להוציא את הכלכלה ממיתון (כמובן שישנה מחלוקת אם התכנית עזרה או רק הזיקה, אבל זה לפעם אחרת). מאז ועד היום, הדמוקרטים אוהבים להשתמש במושג “ניו דיל” כדי לקדם את האג’נדה שלהם בדרכים שונות. הפעם, לניו דיל הוסיפו את המילה “גרין”, במטרה לנסות להעביר רפורמות מרחיקות לכת שמטרתן להציל את אמריקה, והעולם, דרך שורה של צעדים הזויים במיוחד.

כאמור, אוקסיו-קורטז התפרסמה בין היתר בזכות אותו רעיון שהצליח לסחוף אחריו לא מעט דמוקרטים אחרים. בשבוע שעבר פורסם באתר שלה קדימון לאיך יראה הגרין ניו דיל הזה בעזרת קונספט של שאלות ותשובות. עיקרי הדברים היו: איסור על טיסות פנים בארה”ב, מכוניות שעובדות על אנרגיה מזהמת יורדו מהכביש, כל מבנה בארה”ב יצטרך לעבור שיפוץ ולהיות מותאם לאנרגיה ירוקה, ולהיפטר מפרות הפולטות גזים (זה באמת היה כתוב במסמך, מעניין אם מי שכתבו אותו אוכלים בשר). בנוסף פוזרו הבטחות סוציאליסטיות בפירוש כגון: סביבה כלכלית ללא מונופולים, מס גבוה על אנשים עשירים וביטחון כלכלי (=כסף חינם) לכל מי שאינו מסוגל, או אינו מוכן לעבוד. כל זאת בתוך 10 שנים בלבד ובעלות של מאות מיליארדים לפחות, מבלי לספור את הנזק הכלכלי שהתכנית תביא לארה”ב.

כמובן שפרסום התכנית נוצל עד תום על ידי פוליטיקאים ומובילי דעה מימין שטענו שמדובר בתכנית אווילית שרק ילדה חסרת אחריות יכולה לתמוך בה. אפילו החלק האמיתי יותר של תקשורת המיינסטרים ניסה להסביר שהתכנית הזו אינה ברת־ביצוע כי היא תעלה סכומי עתק והיא לא מציאותית, בהתחשב במגבלות הטכנולוגיה וההתקדמות הצפויה שלה. תחילה, אוהדי אוקסיו-קורטז המושבעים בתקשורת עוד ניסו להגן על התכנית, אך כשהתחילו להבין שבלתי אפשרי לעשות זאת מאחר שהתכנית הזאת כל כל מופרכת, הנרטיב השתנה בסופ”ש האחרון ל-“זו בכלל לא התכנית הסופית שלה”. גם בסביבת קורטז הפכו דיסקט והחלו לטעון שמישהו פרסם את התכנית בשמה ושכל הבלגן הוא פייק ניוז של הימניים מפוקס ניוז.

הבעיה הגדולה של אוקסיו-קורטז בטענה לפייק ניוז הייתה שהתכנית פורסמה באתר שלה, והורדת הקובץ הוכיחה זאת די בקלות משום שראש הסגל שלה היה חתום עליו. הנרטיב הפך ל-“זו הייתה רק טיוטה מוקדמת ששוחררה לפני הזמן והיא רחוקה מלהיות הדבר האמיתי”. במאמץ אחרון של תקשורת המיינסטרים, שמזמן ויתרה על ניסיון לקיים דיון אמיתי על דברים, להגן על חברת הקונגרס הצעירה, כלי התקשורת המובילים בארה”ב עברו למתקפה על הרפובליקנים המסתערים על אוקסיו־קורטז המסכנה, שבסך הכל פרסמה תכנית עם המון כוונות טובות. אנחנו בחרנו את הדוגמה המשקפת ביותר לחרפון התקשורתי סביב דונלד טראמפ ב־2019, הכותרת של הוושינגטון פוסט, בבעלות האיש העשיר בעולם, ג’ף בזוס: “הרפובליקנים קוראים לתכנית של אוקסיו-קורטז למיסוי עשירים רדיקלית, אבל טראמפ היה אפילו יותר קיצוני”.

הכותרת של הוושינגטון פוסט (צילום מסך)

הציוץ של אלכסנדריה אוקסיו־קורטז (צילום מסך)

התכנית של אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (צילום מסך)

התכנית של אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (צילום מסך)

התכנית של אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (צילום מסך)