ונצואלה, אין דומה לה!

הפייק ניוז הרוסי מסתער על דרום אמריקה

המצב הקשה במדינה הקורסת לא נעלם מעיני הפייק ניוז הרוסי, עם 310 אלף ציוצים בטוויטר, שכללו קישור ל-RT או לספוטניק. על המוקד: מקרון וארה"ב

פברואר 7, 2019 08:50

המהומות בוונצואלה מושכות עניין מכל רחבי העולם וגם תעשיית הפייק ניוז הרוסית לא טומנת ידה בצלחת. כמיטב המסורת, אמצעי התקשורת הרוסיים השתמשו באירועים הפוליטיים במדינה מדרום אמריקה כדי לקדם נרטיבים אנטי-מערביים מובהקים.

ערוצי הטלוויזיה הרשמיים ברוסיה תקפו את נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שהביע תמיכה בראש האופוזיציה בוונצואלה, אבל במקביל מדכא ביד קשה את מחאת האפודים הזוהרים שפרצה אצלו בבית. המטרה כאן היא, כמובן, להציג את מקרון כמנהיג צבוע ולא דמוקרטי. הערוצים הללו פרסמו למעשה ציוץ שהגיע ממקור מפוקפק לא פחות – חשבון טוויטר של פעילה חברתית בשם שרה עבדול, שמרבה לצייץ תיאוריות קונספירציה שונות, למשל בנוגע למלחמה בסוריה.

כמו בכל סיפור שמגיע מרוסיה, גם כאן ארצות הברית איכשהו אשמה. אמצעי התקשורת הרוסיים טענו שלא רק שאמריקה מתערבת בפוליטיקה בוונצואלה (כמו שהיא עושה באוקראינה) ותומכת במנהיג האופוזיציה רק כדי לקבל נפט מוונצואלה, אלא היא גם לחצה על הבנק המרכזי בבריטניה לא לספק רזרבות זהב לוונצואלה ובכך להביא להתמוטטותה.

הסיפורים הללו הם רק חלק קטן מההתעסקות הרוסית במה שנעשה בוונצואלה, כשמאז תחילת דצמבר, התפרסמו יותר מ-310 אלף ציוצים בטוויטר, שכללו קישור ל-RT או לספוטניק – שניים מגופי השידור הגדולים ברוסיה המפיצים פייק ניוז.