חיבוק דב רוסי

איך הופכים עיתונאי לוחמני לתועמלן?

דימיטרי קיסלוב נחשב בעבר למגן העיתונות החופשית ברוסיה ולידיד קרוב של האיחוד האירופי וארה"ב. אז מה הפך אותו ל"תועמלן הראשי של הקרמלין"?

מאי 7, 2019 02:43

עברו חמש שנים מאז החל האיחוד האירופי להטיל סנקציות על רוסיה, בעקבות הפלישה הצבאית לאוקראינה. בתוך רשימת שמות האנשים והגופים שהוטלו עליהם סנקציות, ניתן למצוא את דימיטרי קיסלוב. מר קיסלוב מחזיק בתואר מפוקפק במיוחד: “התועמלן הראשי של הקרמלין”, והוא העיתונאי הרוסי היחיד שהוטלו עליו סנקציות. אבל העניין המעניין יותר הוא, שבעבר, מר קיסלוב דווקא נחשב למגן העיתונות החופשית ולידידם של האיחוד האירופי וארצות הברית. אז כיצד נעשה השינוי הזה? אתר euvsdisinfo מסביר.

הסנקציות הוטלו על קיסלוב עקב זיהויו כגורם מפתח בתעמולה הממשלתית, המצדיקה את הפלישה השנויה במחלוקת. המגיש, שהתנגד בצורה חריפה למתן זכויות לקהילה הגאה, אף זכה בעיטור מיוחד אותו קיבל מהנשיא ולדימיר פוטין על “תרומה יוצאת דופן למדינה”. אבל כאמור, קיסלוב לא תמיד היה כזה. פעם הוא הציג דעות הפוכות לחלוטין. כבר בשנת 1999, הוא הביע דאגה לאתיקה העיתונאית בארצו: “העיתונאי לא יכול להיות נפרד מהאתיקה”, הצהיר לפני שני עשורים, “המשימה של עיתונאי, לפי דעתי, היא להציג את העולם בצורה נכונה ולהראות את התמונה המלאה”. קיסלוב התגורר באירופה במשך מספר שנים, שם עבד בתור כתב, ובשנת 2012 הוזמן על ידי מחלקת המדינה לארה”ב.

נקודת המפנה בדעותיו של קיסלוב התרחשה בשנת 2013, כאשר מונה למנכ”ל סוכנות הידיעות הלאומית Rossiya Segodnya, שבדיוק הוקמה. הסוכנות היא בעלת קשרים הדוקים לערוץ הטלוויזיה RT והיא הבעלים של רשת Sputnik. מדובר בשני גופי תקשורת הידועים ברחבי העולם ככלים מרכזיים להפצת פייק ניוז. באותו הזמן, קיסלוב החל להגיש תכנית טלוויזיה בערוץ Rossiya 1, שם הציג דעות המנוגדות לחלוטין לקריירה שעשה בעבר. למשל, להצהיר שרוסיה מסוגלת להפוך את ארה”ב ל”אפר רדיואקטיבי”.

מאז, הוא הספיק לרשום על שמו מקרים רבים מאוד של פייק ניוז, חלקם מוזרים במיוחד. לדוגמה: לטעון שניסיון הרעלת המרגל לשעבר סקריפל הוא “פרובוקציה אנגלו-סאקסית“, או שמנהיג צפון קוריאה קים חייך לשר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בזמן פגישתם. נאום שנשא בשנת 2013, כשכיהן כמנכ”ל סוכנות הידיעות, מייצג את השינוי שחל בהשקפת עולמו בנוגע לעבודה שלו: “התקופה של עיתונות חסרת פניות נגמרה. האובייקטיביות היא רק מיתוס שהצענו לקהל שלנו”.