מהדורה מוגבלת

אמזון תסיר תוכן לא מדעי לתרופות לאוטיזם?

דיווח ב-Science Alert: ענקית המסחר באינטרנט נדרשת להסיר שלושה רישומים מקוונים עבור ספרים הטוענים כי הם מכילים תרופות סבתא למחלה

מרץ 17, 2019 12:33

לאחרונה כולנו נחשפים לתופעת ההתנגדות לחיסונים שחדרה למרחב ה”פייק ניוז”, אבל מסתבר שעולמות נוספים ברפואה נתונים לחסדי מפיצי דיסאינפורמציה. כך, למשל, נמצא כי חברת אמזון מוכרת ספרים הממליצים על תרופות מסוכנות ושקריות ל”אוטיזם”. אגב, זו לא הפעם הראשונה שענקית המסחר באינטרנט נתונה לביקורת. לפני מספר שבועות נדרשה החברה להסיר ממדפיה מספר ספרים המעודדים התנגדות לחיסונים. כעת, מדווח ה-Science Alert כי היא נדרשת להסיר שלושה רישומים מקוונים נוספים, הפעם עבור ספרים הטוענים כי הם מכילים את ה”תרופה” למחלת האוטיזם.

הספרים מציעים ריפוי לטווח ארוך באמצעות תרופות סבתא המשלבות חלב גמלים, יוגה וטבעונות, כך לפי הגרדיאן. מומחים רבים הגיבו לחלק מה”תרופות” המוצעות בספרים אלו. כך לדוגמה, “המכון למחקר האוטיזם” ציין כי תרופה הידועה בשם “נס פתרון המינרלים” (המשלבת דו-תחמוצת כלור) מביאה ל”תופעות לוואי ידועות אשר עלולות להיות מזיקות מאוד”.

בתגובה לפרסום שאמזון מורידה ספרים אלו, הגיבו אקטיביסטים רבים התומכים בהתנגדות לחיסונים, כמו לארי קוק, ממקימי התנועה “Stop Mandatory Vaccination” (לעצור את חובת החיסונים), שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט בעל ביקורת נוקבת על חסימתו מלקנות ספרים אלו. בין היתר הוא כתב כי “הצנזורה של אמזון החלה” וקרא לעוקביו “להצטייד במלאי ספרים ו-DVD ברגע זה, כל עוד אתם יכולים!”.

אמזון לעומת זאת, אישרה ל-NBC כי ספרים מסוימים אינם זמינים כבר באתר, אך נמנעה מלענות על שאלות ספציפיות לגבי הסיבות להסרתם, או האם הם היו חלק ממאמץ ניקיון רחב יותר. בהמשך לכך, ב-Huffington Post מדווחים כי עדיין ניתן למצוא באמזון ספרים רבים אחרים המציגים “טענות בלתי מבוססות מבחינה רפואית בטיפול באוטיזם”.

כידוע, אמזון מצטרפת לשורה של ענקיות מדיה אינטרנטיות אשר נתונות לביקורת חסרת תקדים מדי יום בנוגע להיותן פלטפורמות נוחות לפרסום והפצה של מידע שגוי, שעלול להיות גם מזיק. יוטיוב, פייסבוק וכעת אמזון, נרתמות למאבק באקטיביסטים וב”פייק ניוז” של מתנגדי חיסונים ו”תרופות” שאינן מבוססות מבחינה רפואית.