מחקר חדש:

מחאת האפודים יצרה מעל 100 מ' צפיות לפייק

דו"ח של Avaaz בדק 100 סיפורי פייק ניוז, רובם במקור מרוסיה, ומצא כי הם זכו למספר עצום של צפיות: "פעמוני אזעקה צריכים לצלצל ברחבי אירופה"

מרץ 13, 2019 12:24

מחקר חדש של רשת Avaaz קובע שפייסבוק יצרה למעלה מ-105 מיליון צפיות של חדשות מזויפות בכל מה שנוגע למחאת האפודים הצהובים בצרפת, משני הצדדים. הרשת, המגדירה את עצמה כ”קהילה המקדמת קמפיינים שמביאים את קולם של אזרחים מן השורה אל תהליכי קבלת ההחלטות בפוליטיקה העולמית” ועל פי האתר שלה מונה למעלה מ-50 מיליון חברים ברחבי העולם, בחנה וניתחה את הניטור של 100 סיפורי חדשות מזויפים.

דוגמה לסיפור פייק שכזה היא תמונה של מפגיני אפודים צהובים מדממים, שנבדקה על ידי בודקי עובדות ונמצאה ככזו שצולמה במדריד ב-2012, אך זכתה ל-3.5 מיליון צפיות. דוגמה נוספת היא סרטון של “נשיא צרפת עמנואל מקרון רוקד בעוד צרפת סובלת” שזכה ל-5.7 מיליון צפיות. ואם אתם תוהים מי עומד מאחורי הפצת הדיסאינפורמציה הזו, אז נקצר לכם ונספר שברוב המקרים מדובר בפייק ניוז רוסי, כשערוץ התקשורת הממלכתי של רוסיה RT הוא המוביל בהפצה, בעיקר ביוטיוב.

כריסטוף שוט, מנהל הקמפיין, סיפר: “המספר העצום הזה של למעלה ממאה מיליון צפיות מראה עד כמה הסיקור של מחאת האפודים הצהובה נגוע בדיסאינפורמציה. פעמוני אזעקה צריכים לצלצל ברחבי אירופה עכשיו, כאשר הבחירות הקרובות לאיחוד האירופי הן מבחן הלחץ האולטימטיבי למערכות החיסון של הדמוקרטיות שלנו”.