מסך הברזל המקוון?

"חוק הפייק ניוז" נכנס לספר החוקים הרוסי

ברוסיה העבירו חוק שמטרתו להילחם בהפצת חדשות כזב, בעיקר נגד הנשיא ולדימיר פוטין. בעולם מיהרו לבשר על משטרת מחשבות והכריזו על עידן חדש

מרץ 7, 2019 08:49

בסוף ינואר האחרון דיווחנו על “חוק הפייק ניוז” הרוסי שעבר בקריאה ראשונה. היום, הפרלמנט הרוסי, הדומה, סתם את הגולל והעביר בקריאה שלישית ואחרונה את החוק, שמטרתו למנוע הפצה של חדשות כזב. בעולם לא נותרו אדישים ושכחו לפרגן. מסתבר שאם רוסיה, המואשמת העיקרית בהפצת פייק ניוז בעולם, עושה את זה בין הראשונים – במערב זועקים “1984 זה כבר פה”.

לפי הפרסום ב-Moscow Times, החוק קובע שני איסורים עיקריים. האיסור הראשון מתייחס ל”זלזול בוטה” במדינה, פקידיה ומוסדותיה, כולל הנשיא ולדימיר פוטין, החברה הרוסית וסמליה. כל פגיעה בהם תגרור קנס של 300 אלף רובל  (4,500 דולר) ו-15 ימי מאסר לעבריין חוזר. האיסור השני מתייחס לפייק ניוז. חדשות המפורסמות on-line ופוסטים שיתויגו כפייק ניוז יהיו חסומים, במידה שלא יוסרו מרצון. אבל רגע, חכו, זה עוד לא הסוף. ארגוני חדשות מסורתיים, הכוללים ערוצי טלוויזיה, עיתונים, ומקורות מקוונים – כל אלה פטורים מהחוק. כדי שייכנס לתוקף, החוק נדרש לעבור אישור של הבית העליון של מועצת הפדרציה הרוסית, ולבסוף חתימת הנשיא.

בעולם מיהרו לבקר את החוק, חלילה לא בגלל המאבק בפייק ניוז, אלא בעיקר בגלל העמימות סביב הקביעה להעניש את מי שפוגע במדינה, במוסדותיה ובסמליה. אה, ובנשיא פוטין. באתר החדשות המקוון Euronews כתבו: “החוק נועד להשתיק מתנגדי משטר פוליטיים, כולל אלה המתנגדים לנשיא ולדימיר פוטין”. ב-BBC הפגינו יצירתיות ותהו האם מדובר ב”עידן של מסך ברזל מקוון”.