"סוגר לך את הפינה הזאת"

עלילות הפייק הרוסי בארץ המגף

ראש ממשלת איטליה לשעבר, מתאו רנצי, פרסם ספר חדש בו חשף טפח קטן מהפייק ניוז הרוסי במדינתו. ומי בא "לעזרתו"? לא אחר מאשר ולדימיר פוטין

פברואר 13, 2019 05:06

ראש ממשלת איטליה לשעבר, מתאו רנצי, פרסם לאחרונה ספר חדש העונה לשם – “דרך אחרת, רעיונות לאיטליה של המחר”, בו חשף טפח קטן של הפייק ניוז הרוסי המשתולל בכל רחבי העולם. הספר עוסק כמובן בתקופה בה כיהן רנצי בתור ראש הממשלה והחליט לקדם מגוון רפורמות חוקתיות, ולשם כך, יצא למשאל עם בנושא. משאל העם העמיד בסכנה את המשך דרכו בתפקיד.

כחלק מהקמפיין לקידום הרפורמות, קיים רנצי מגוון עצרות תמיכה, במקביל להפגנות של מתנגדי הרפורמות. באוקטובר 2016, באחת העצרות אותן ארגן לתמיכה ברפורמות, הופתע רנצי לגלות כי הדיווח ברשת RT היה שקרי לחלוטין וייחס את הפגנת התמיכה בו, להפגנת מתנגדיו. “מפגינים נגד ראש הממשלה לקראת משאל העם על החוקה”, זעקה הכותרת. RT, למי שלא יודע, היא תחנה רוסית בינלאומית, הפועלת בקשרים הדוקים עם הקרמלין, יש שיגידו הדוקים מדי. הנושא אגב, פורסם בהרחבה בניו יורק טיימס.

 

כיאה לרוח הימים ולתרבות הפייק ניוז, מתנגדיו של רנצי עשו שימוש נרחב בדיווחים השקריים, הציפו את הרשת ויצרו שיח ציבורי ער במיוחד. השיח היה כל כך ער, חם ואלים, שרנצי החליט לפנות לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין באופן אישי. “האם נראה לך הגיוני ש-RT מפרסמת כותרות שקריות באופן קבוע?”, שאל את פוטין בשיחת טלפון והוסיף: “למה הם מדווחים על מחאה נגדי בזמן שהכיכר הייתה מלאה באנשים שהגנו על הרפורמה?”. על פי הדיווח, פוטין השיב לרנצי באותה שיחה: “מתאו, אתה יודע שאין לי שליטה על כל מה שהעיתונאים עושים, אבל אראה מה אוכל לעשות כדי לסייע לך”. קחו זמן. תוך שעתיים מרגע השיחה, הכותרת, באופן לא כל כך מפתיע, שונתה.

יש לציין, כי אמנם הדברים מעידים על התערבות רוסית בעניינים פנים איטלקיים, עם דגש על תקופת משאל העם, אך בתקופה המדוברת, עת כיהן כראש ממשלת ארץ המגף, הכחישו רנצי ואנשיו כל קשר להתערבות רוסית באיטליה, גם על רקע משאל העם. עוד נציין כי באופן אלגנטי במיוחד, לא מגלגל רנצי את הפסדו במשאל העם, הפסד שהוביל להתפטרותו, לפייק ניוז הרוסי ובכלל, אלא לאי יכולתו להגיע ללבבות העם האיטלקי ולשכנועו בצדקת דרכו וברפורמות החוקתיות בהן האמין. אגב, פוטין עצמו הכחיש כל קשר למעורבות רוסית בענייניה הפנימיים של איטליה.