פייק ללא טייס

סרטוני המטוס האתיופי המופצים הם פייק

בתחילת השבוע התרסק מטוס נוסעים של חברת תעופה אתיופית. לאחרונה, מופצים ברחבי הרשת ובוואטסאפ סרטוני פייק של הטרגדיה בה נספו שני ישראלים

מרץ 14, 2019 02:21

בתחילת השבוע התבשרנו על התרסקות מטוס של חברת אתיופיאן איירליינס, כמה דקות אחרי שהמריא מנמל התעופה של אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. על הטיסה היו גם שני ישראלים, שיחד עם כל נוסעי הטיסה, נספו באסון הנורא. צוות של זק”א אף נשלח לזירת האירוע. בצל המקרה הטרגי, מתחוללת חרושת שמועות, מלווה בעיקר בסרטונים, המציגים את תיעוד רגעי ההתרסקות, כביכול.

אסון התעופה ממחיש לכולנו כמה קל להפיץ פייק ניוז, בעיקר באפליקציית ההודעות וואטסאפ וממנה לתפוצה של עשרות ואף מאות אלפי מכשירים. אותם מפיצים לוקחים סרטון ישן או סרטון מפוברק ומייחסים אותו לידיעה האקטואלית. הפעם נתמקד בשלושה סרטוני פייק שיוחסו להתרסקות המטוס. בראשון, שנראה כאילו צולם מתוך המטוס ובו מסך מפוצל, שמצד אחד מראה את גוף המטוס ומצדו השני את הכנפיים, מתרחשת התרסקות לצלילי צרחות אימה של הנוסעים, אך באורח פלא, המצלמה ממשיכה לצלם.

בסרטון נוסף, שמתרוצץ ביוטיוב, מפיץ הסרטון מייחס את הווידאו לרגעים האחרונים של נוסעי הטיסה הטרגית, אך מדובר בכלל בדגם מטוס אחר. בסרטון השלישי, מופצת תאונה אווירית אמיתית ותיעוד נדיר שלה, אך אין מדובר בהתרסקות המטוס האתיופי, אלא באירוע שהתרחש במהלך 2013, באפגניסטן, והביא למותם של שבעה אנשי צוות אמריקאים.