פייק אחד שווה אלף פרסים

תמונה מטעה זכתה בתואר תמונת השנה

תמונה של ילדה בוכה בגבול ארה"ב-מקסיקו שימשה את מתנגדי טראמפ לנגחו בטענה שהממשל שלו מפריד ילדים מהוריהם, אבל האם והבת מעולם לא הופרדו

אפריל 15, 2019 10:53

אחת הקלישאות הכי שחוקות בכל השפות היא שתמונה אחת שווה אלף מילים. במקרה הנוכחי ניתן לומר שתמונת פייק אחת שווה אלף שקרים וגם פרס צילום יוקרתי של קרן העיתונות העולמית לשנת 2019.

כידוע, אחת המחלוקת הכי גדולות בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למתנגדיו היא סביב בניית החומה בגבול עם מקסיקו וכחלק מהמאבק, אותם מתנגדים טוענים שארה”ב מפרידה ילדים מהוריהם במהלך המעצר של מהגרים בלתי חוקיים המנסים להיכנס למדינה. אחת ה”ראיות” לטענה על הפרדת ילדים הייתה התמונה הנ”ל של ילדה בת שנתיים בוכה בזמן שאמא שלה עוברת בידוק ביטחוני. סביב אותה תמונה היה קל יותר לקדם את הנרטיב שאמריקה הנוראית של טראמפ מפרידה בין הורים לילדיהם.

אבל מבדיקה פשוטה עם האב של אותה משפחה התגלה כי האם ובתה מעולם לא הופרדו (שוכנו יחד בטקסס בבית דיור) ושתי דקות אחרי שצולמה אותה תמונה, האם הרימה את הבת שהפסיקה לבכות. בנוסף, יש לציין שהדיון על הפרדת ילדים הוא דיון פוליטי שעורר מחלוקת רבה בארה”ב, אבל המדיניות הזו החלה עוד בממשלו של ברק אובמה, הרבה לפני שטראמפ לקח פיקוד על הנושא (ילדים מהווים מעין כרטיס כניסה למדינה, מאחר שאי אפשר לגרש את אותם הורים על המקום) והורה להקטין את התופעה למינימום. בכל אופן, במקרה של התמונה הספציפית הזו של יוהאן מור מגטי אימג’ס, מדובר בפייק ניוז אחד גדול.