מאכילים בכפית

ברוסיה לא משתגעים על תחקירי מזון

עיתונאית רוסייה התפטרה אחרי שביקורת שכתבה על מקורב לוולדימיר פוטין, שגרם לדיזנטריה בבתי ספר, הוצנעה. ככה זה כשהנשיא מעדיף תפריט פייק

פברואר 15, 2019 02:16

יבגני פריגוז’ין הוא איש עסקים רוסי מוכר, שידוע בתור ה”שף של פוטין” והוא מככב בסיפור המוזר הבא, שמעיד על התופעה הכל כך חמורה ברוסיה – צנזורה של חדשות אמיתיות והעדפה של פייק ניוז במקומן: עורכת בסוכנות ידיעות רוסית ממשלתית התפטרה לאחרונה מתפקידה, או יותר נכון נאלצה לעשות זאת. הסיבה? היא העזה לכתוב תחקיר שהטיל צל גדול על בטיחות ואיכות המזון שמסופק לגנים ולבתי ספר בבירת המדינה מוסקבה. החברה המספקת את השירותים נמצאת בבעלותו של איש העסקים המפוקפק.

על פי כתבה ב”הגרדיאן”, עיתון שחוטא בפייק ניוז משלו מפעם לפעם, מחדלים רבים באיכות המזון שחולק לילדי מוסקבה, הובילו להתפרצותה של דיזנטריה בבתי הספר ובגני הילדים בעיר. מקורות עצמאיים המקפידים לבקר את המשטר הרוסי דיווחו על כך שילדים רבים חלו ופונו לבתי חולים בעיר. המבקרים טענו כי הסיפור על המחדל הוצנע ולא פורסם כראוי. יתרה מזאת, התחקיר, שבוצע על ידי דריה בורלקובה, עורכת בסוכנות הידיעות TASS, הביא להתפטרותה בעקבות הצנעתו. לטענתה, הקשר בין האיש מאחורי המחדל לממשל, גרמו לכך, מאחר שהחשיפה הייתה פוגעת בהכנסותיו, שכן המכרז על אספקת המזון מוערך בלמעלה מ-150 מיליון דולר. לטענתה, התחקיר נכתב עוד קודם להתפרצות המחלה, בעקבות גל פניות של הורים מודאגים מאיכות המזון. כמו כן, בורלקובה טוענת שאם התחקיר היה מפורסם בעתו, היה ניתן למנוע את ההתפרצות.

אז מי אתה יבגני פריגוז’ין?