מהומה על לא מאומה

רוסיה תכננה להצית מהומות בארה"ב ב-2018

רשת NBC חשפה מסמכים שמוכחים כי מערך הפייק ניוז הרוסי תכנן לעורר מהומות אלימות בארצות הברית באמצעות ליבוי מתחים על רקע גזעי

מאי 28, 2019 12:46

מסמכים חדשים שנחשפו על ידי רשת NBC מוכיחים שגורמים רוסיים שהיו קשורים לפעילות בארה”ב במהלך בחירות 2016, תכננו לעורר מהומות אלימות באמצעות ליבוי מתחים על רקע גזעי. המסמכים, שהגיעו לידי הרשת, כוללים תכתובות בהן מעורב יבגני פריגוזין, שהואשם בעבר על ידי התובע המיוחד, רוברט מולר, בניסיונות להתערב בבחירות.

המסמכים הגיעו ממרכז בשם the Dossier Center שנמצא בלונדון וממומן על ידי איש האופוזיציה הרוסי מיכאיל חודורקובסקי. באחד המסמכים נכתב, שהיבחרותו של דונלד טראמפ העמיקה את המחלוקות בחברה האמריקאית, כשמי שכתב את המסמך הציע לבצע מאמץ השפעתי שיפגע בארה”ב מבחינה כלכלית וצבאית ואף בשלמותה הטריטוריאלית. במסמכים עלתה הצעה לגייס אזרחים אפרו-אמריקאים, במיוחד עניים ובעלי רקע פלילי ואקטיביסטים רדיקליים, שיבצעו מהומות ויכריזו על הקמת מדינה עצמאית בדרום ארה”ב.

חשיפת המסמכים הגיעה על רקע האזהרה של קהילת המודיעין האמריקאית, לפיה רוסיה עלולה לנסות להתערב בבחירות שיתקיימו בשנה הבאה. חלק מהמסמכים נשלחו על ידי ג’ייקון “ג’יי” אסלנוב, עובד ב”מרכז לחקר האינטרנט”, שעמד מאחורי הפצת פייק ניוז במערכות בחירות בארה”ב ובמדינות אירופה בשנים האחרונות. אסלנוב היה אחד מ-13 האזרחים הרוסיים שמולר הגיש נגדם כתב אישום בשנה שעברה בנוגע לבחירות 2016. ואל דמינגס, חברת הקונגרס הדמוקרטית וחברה בוועדת המודיעין שנחשפה למסמכים, ציינה שהם מראים שהרוסים מבינים עד כמה ההצבעה של האוכלוסייה השחורה בארה”ב חשובה לקביעת תוצאות בחירות 2020.