שבויים בקונספציה

הייתה או לא הייתה עסקת שבויים?

ההודעה על שחרור האסירים הסורים גרמה למספר עיתונאים לטעון שרה"מ נתניהו שיקר וביצע עסקה סודית. תגובת משרד המשפטים נשמעת קצת אחרת

בנימין נתניהו (שרון רביבו)

אפריל 28, 2019 12:19

צאת חג הפסח אתמול היה עמוס בחדשות ומה לעשות, גם בפייק ניוז. אחד הנושאים שהכי העסיק את עיתונאי ישראל הייתה ההחלטה לשחרר שני אסירים סורים כמחווה לממשל הרוסי של ולדימיר פוטין על השבת גופתו של זכריה באומל ז”ל. ברק רביד מרשת 13 צייץ: “במהלך נסיעתו של נתניהו לפגישה עם פוטין במוסקבה כמה ימים לפני הבחירות (!!) ולאחר פרסום דבר מציאת גופתו של באומל הדגישו ראש הממשלה ואנשיו כי החזרת גופת באומל אינה חלק מעסקה עם רוסיה או סוריה. כעת מתברר שהדברים לא היו נכונים”. חיים לוינסון מ”הארץ” תמך באותו קו: “בקיצור, ראש ממשלה, שבוע לפני בחירות, שיקר את עם ישראל שבזכות יחסיו עם פוטין קיבלנו את גופת באומל ובפועל הייתה כאן עסקת חילופים לכל דבר”.

במשרד המשפטים הגיבו בצורה שקצת סותרת את תאוריית עסקת השבויים: “כמה ימים לאחר טקס קבורתו של חלל צה”ל זכריה באומל ז”ל, התבקש היועץ המשפטי לממשלה על-ידי גורמי ממשל לחוות את דעתו בעניין האפשרות לשחרור שני אסירים סורים המוחזקים בישראל באמצעות חנינה מנשיא המדינה, כמחווה של רצון טוב. לנוכח מכלול עובדות ונסיבות המקרה הייחודיות, כפי שהדברים הוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה, נקבע כי בנסיבות העניין אין מניעה משפטית לפעול לשחרור בדרך הזו”.