תיק 4000 מגיע לנקודת רתיחה:

אלי ציפורי מול נתי טוקר בקרב גרסאות

הפרשן הכלכלי של גלובס וכתב המדיה והפרסום של themarker לא מפסיקים להתכתש ברשתות החברתיות בנוגע להשלכות הכלכליות בתיק. אתם תחליטו מי צודק

בנימין נתניהו (שרון רביבו)

דצמבר 18, 2018 09:05

פרשת תיק 4000 מסרבת לרדת מסדר היום הציבורי, או לפחות הברנז’אי, ומספקת לנו הפעם קרב גרסאות מפורט וייצרי בין שני עיתונאים ותיקים. בצד אחד, אלי ציפורי, הפרשן הכלכלי של עיתון גלובס, שטען מוקדם יותר החודש לריבוי של פייק ניוז בתיק נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בטור מפורט, שזכה להתייחסות כאן אצלנו. בצד השני, נתי טוקר, כתב המדיה והפרסום של themarker, שמאז אותו טור נכנס לסדרת עקיצות עם ציפורי, שהגיעה לשיאה ביממה האחרונה. אנחנו מביאים בפניכם את הישורת האחרונה לקרב המרתק הזה – סדרת ציוצים בטוויטר של טוקר ותגובה של ציפורי בפייסבוק. אתם תחליטו באיזה צד אתם בסקר שנמצא למטה.

סדרת הציוצים של נתי טוקר בטוויטר

הפוסט של אלי ציפורי בפייסבוק

נתי טוקר מדה-מרקר ממשיך להוכיח: הוא יצרן פייק ניוז ורוע אנושי סידרתי – שמקומו אינו בעיתונות

הטורים שלי על תיק 4000 (“כל החורים בתיק 4000”, העובדות והתירוצים: הקשר של נתניהו לפשיטת הרגל של אלוביץ’), הוציאו משלוותו את נתי טוקר “כתב” התקשורת (המרכאות הן בכוונה) של דה-מרקר שהגיב עליהם פעמיים, פעם אחד בעיתונו ופעם נוספת ברשת החברתית טוויטר.

ובכן, כדי שנתי טוקר לא יחזור על טעויותיו החוזרת ונישנות וכדי שיפסיק להציף את הציבור בפייק ניוז, התנדבתי פה לתת לו שיעור בסיסי בחשבונאות, בקריאת דוחות כספיים ובהבנת שוק ההון. אגב, אני ממליץ להבא לטוקר לכתוב את שמי המפורש ולא להסתתר מאחורי כינויים והכפשות שקריות שאין להן שום אחיזה במציאות.

א. נתי טוקר כותב כי גם בתיק 3000 אין מספרים על היקפי השוחד. שוב הוא טועה, יש שם אין ספור מספרים על השוחד שקיבלו לכאורה המעורבים בפרשת הצוללות. הוא לא טרח כלל לבדוק את המלצות המשטרה בתיק 3000.

ב. נתי טוקר שוב טוען ש”הדרג המקצועי” במשרד התקשורת הביעו התנגדות למיזוג בזק-יס אבל לא מביא לכך שום תימוכין במסמך רשמי של משרד התקשורת, כי פשוט אין כזה והוא גם לא ימצא כזה, חוץ מ”מקורותיו” העלומים (והאינטרסנטים כמובן) שישבו לו על האוזן והוא מסרב לחשוף את זהותם. מה הוא מביא? ציטוט של ידיעה עיתונאית שבו ארדן אומר כי מיזוג בזק-יס – יתקיים רק לאחר השוק הסיטונאי. באמת? זה בדיוק אכן מה שקרה! רפורמת השוק הסיטונאי יצאה לדרך ורק אחר כך אושר מיזוג בזק-יס, בדיוק כמו שארדן רצה.

ג. נתי טוקר ממשיך לטעון שמניית בזק ירדה ב-40% רק בגלל החקירה ומוכיח שוב את חוסר הבנתו במגמות בשוק ההון. מניית בזק החלה ליפול מתחילת 2016 ועד היום ב-40% (המגמה החלה עוד בתקופת נתניהו כשר התקשורת והיא תוצאה ישירה של רפורמת השוק הסיטונאי שפגעה גם ביס), בגלל שהשוק הבין שיכולת ייצור הרווחים שלה והיכולת התזרימית שלה נפגעו (במיוחד על רקע החובות של בזק העומדים על כ-13.4מיליארד שקל, נכון לסוף הרבעון השלישי) ויכולת הצמיחה שלה בשוק האינטרנט נבלמה. שום מנייה לא יורדת לאורך זמן , כמעט לאורך שנים, רק בגלל אירוע נקודתי, או חקירה במקרה הזה. אם נתוני הבסיס הפונדמליסטיים ממשיכים להיות טובים, לאורך זמן זה מתבטא בגרף המניה ובשווי החברה. עובדה היא שזה לא קרה בבזק, וזה מתחדד עוד יותר על רקע העליות בשוק המניות במקביל לנפילתה של מניית בזק.

ד. נתי טוקר מביא טבלה שהכינו לו (משרד התקשורת? המתחרים?) שבה הוא מראה את גידול במספר הלקוחות של בזק בשוק האינטרנט. אין פייק ניוז יותר ברור מזה. אלו המספרים ואלו העובדות: בסוף 2014, ערב הרפורמה של השוק הסיטונאי, עמד נתח השוק של בזק בשוק האינטרנט על 65% (כ-1.36 מיליון לקוחות) ואילו לקראת סוף 2018 נתח השוק הזה עומד על 42% (כמיליון לקוחות) בלבד. מה שעשה מי שהכין לטוקר את הטבלה הוא לצרף את מספר המנויים הסיטונאיים למצבת הלקוחות של בזק – אין מניפולציה מביכה מזו. לבזק יש אמנם הכנסות (נמוכות) מכל מנוי סיטונאי אבל דבר אחד בטוח: המנויים הסיטונאיים הם לא שלה – הם בעיקר של פרטנר וסלקום.

ה. נתי טוקר מביא גרף של הכנסות בזק מהתשתית האינטרנטית שלה. זה בדיוק גרף שמראה איך הצמיחה בשוק תשתיות האינטרנט מ-2015 נבלמה כמעט לחלוטין. רואים היטב איך הצמיחה בין 2013 ל-2014 (לפני הרפורמה) היתה גבוהה לאין שיעור בין 2014 ל-2017 בשיעורים שנתיים. את הגרף הזה שוק ההון הבין הטיב ולכן הוריד את מניית בזק.

ו. הטענה שהשחיקה בהכנסות וברווחיות של החטיבה הנייחת (הכוללת טלפוניה ואינטרנט) נובעת מהשחיקה בתחום הטלפוניה בגלל ירידה במספר הקווים היא טענה מגוחכת. שוק ההון כבר שנים לוקח בחשבון את ה”נזילה” הטבעית במספר הקווים בתחום הטלפוניה של בזק, אבל “בנה” בהחלט על הצמיחה בשוק האינטרנט. כשזו נבלמה בעקבות רפורמת השוק הסיטונאי, השוק הבין את זה הרבה יותר טוב מנתי טוקר.

ז. למה בזק יצאה אתמול בתכנית התייעלות של מאות עובדים בחטיבה הנייחת? כי היא יודעת שאם היא רוצה לשמר את שיעורי הרווחיות במקרה הטוב או להקטין את הנזק שנגרם לה – היא חייבת להתייעל בצד ההוצאות ולטפל בצד ההכנסות (כמו גידול בהכנסות לא מפוקחות כמו שירותי ענן ודיגיטל שאכן גדלים יפה).

בדבר אחד בכל זאת צדק נתי טוקר. למעשה, לא ממש צדק, אלא אישר וחשף בעצמו – לשמחתי הרבה. נתי טוקר אישר וחשף שהוא וחבורתו מדה-מרקר כמו אחרים (בראשתם של מנהליו עמוס שוקן, גיא רולניק וחבריו מהעין השביעית של הקרן החדשה לישראל) מנהלת נגדי מסע הכפשות והשמצות מכוער, מרושע ושקרי רב שנים שלא בוחל בדבר, שכולל, בין היתר, קביעות לא עובדתיות ומנותקות מכל מציאות ששירתתי אל פישמן (בזמנו, אף ביקשתי מסמי פרץ העורך דאז של דה-מרקר להוכיח לי זאת ועד היום הוא לא עשה זאת מהסיבה הפשוטה: אין לו הוכחות).

אחד מהרגעים השפלים ביותר של המסע הזה נתי טוקר וחבריו מדה-מרקר ומהעין השביעית (עו”ד אלעד מן, שוקי טאוסיג, אורן פרסיקו ואיתמר ב”ז) הפיצו ואף כתבו שקרים על מצב בריאותי.
יש בידיי תיעוד לכל ההתנהגות הזו שמוכיחה שמקומם של אלה שהזכרתי – מחוץ לעיתונות.