מלחמת התודעה בעיצומה

העימות עם איראן מתחמם, גם בגזרת הפייק

"ניו יורק טיימס" מדווח על קבוצת פייק ניוז שניסתה להתחזות לאתרי אינטרנט אמינים כדי להפיץ שקרים נגד ישראל וארצות הברית. ומה הקשר לליברמן?

עלי ח'אמנאי (flickr ,Syed Kumail)

מאי 14, 2019 12:15

המתיחות בין מדינות המערב, בראשן ארצות הברית וישראל, לרפובליקה האסלאמית של איראן מגיעה לשיאה בימים אלו בעקבות הפגיעה במכליות הנפט הסעודיות ליד חופי איחוד האמירויות והזזת הכוחות האמריקאים לכיוון המפרץ הפרסי. אבל כמו שכבר למדנו לא פעם, הפעילות האיראנית איננה צבאית בלבד והיא מתקיימת בד בבד עם ניסיונות הפצה של פייק ניוז.

תחקיר שהתפרסם הבוקר בניו יורק טיימס חושף דו”ח חדש המוכיח איך קבוצות פרו איראניות מפיצות פייק ניוז ברחבי הרשת. על פי העיתון, הדו”ח, שנכתב ב”מעבדה אזרחית” באוניברסיטת טורונטו, מתאר דפוס פעולה מעניין ואיך התעמולה האיראנית השתמשה באתרים משוכללים שהתחזו לאתרים אמינים כדי להפיץ מאמרים ברחבי האינטרנט והרשת החברתית נגד היריבים של הרפובליקה האסלאמית – ערב הסעודית, ארה”ב וישראל.

האסטרטגיה החדשה של הפייק האיראני נקטה בגישה של הפצת הפייק והעלמתו מהרשת אחרי שהפך לוויראלי כדי להקשות על המעקב אחרי ההונאה ועל מנת להסתיר את המקור של הדיסאינפורמציה. אחת הדוגמאות המובאות בתחקיר היא כתבה שהתחזתה ל”מרכז בלפר למדעים בינלאומיים בהרווארד” והפיצה את הפייק נגד אביגדור ליברמן, פייק שטען שליברמן פוטר על ידי בנימין נתניהו בשל היותו מרגל רוסי.

דוגמאות נוספות הניתנות במאמר היו ההתחזויות הבאות: שימוש ב-“theguaradian.com” כדי לחקות את “theguardian.com” וב-“theatlatnic.com” במקום “theatlantic.com”. סך הכל זוהו 73 כתובות אינטרנט שנוצרו על ידי אותה קבוצת פייק ניוז, שהפיצה 135 מאמרים מזויפים. בנוסף, עיתונאי סעודי בשם אל-אחמד, שמבקר את הממשל הסעודי מוושינגטון, סיפר במאמר שכתב שהתחזה לעובד של רשת BBC פנה אליו וביקש לראיין אותו, אבל התגלה כאמור, כרמאי איראני.

הפייק נגד ליברמן (צילום מסך)