למי קראתם סיסי?

מצרים שיאנית הכליאה של עיתונאים השנה

הוועדה להגנה על עיתונאים (CPJ) מדווחת שהשכנה שלנו מדרום כלאה 19 עיתונאים מתוך ה-28 שנאסרו השנה בעולם בגין "פייק ניוז". ומי במקום השני?

עבד אל-פתאח א-סיסי (ויקיפדיה)

דצמבר 16, 2018 04:07

כחלק מהמעקב המתמיד אחרי הפייק ניוז של השכנים שלנו, חשוב לנו לברר מיהן מעצמות הפייק הגדולות באזורינו. כפי שדיווחנו בחודש שעבר, טורקיה היא מעצמת על חלל בייצור של חדשות כזב, אבל מי המדינה שעצרה הכי הרבה עיתונאים על “פייק ניוז” השנה? ובכן, מסתבר שדווקא מצרים מובילה את הטבלה המפוקפקת הזו.

על פי דיווח ב-Poynter, המכון האמריקני למחקרי מדיה, מצרים היא המדינה בה נעצרו הכי הרבה עיתונאים על “ידיעות כוזבות” השנה, ובפער גדול מאשר בכל מקום אחר בעולם. הדיווח נסמך על הוועדה להגנה על עיתונאים (CPJ) ומספר על 28 עיתונאים שנכלאו בגין פרסום של פייק ניוז בכל העולם (פי 3 מ-2016 וגדול ב-7 מהשנה שעברה), מתוך 251 שעצורים בסך הכל (לא רק השנה).

מצרים, כאמור, נמצאת לבד בפסגה, עם כליאה של 19 אנשי תקשורת מתוך ה-28 (67.85%) ויותר מפי שניים מכל המדינות האחרות. משלימות את הרשימה: קמרון, שכלאה ארבעה עיתונאים, רואנדה עם שלושה ומרוקו וסין עם עיתונאי אחד כל אחת. בדיווח מציינים גם שבסך הכל, סין נמצאת במקום השני בעולם בכליאה של עיתונאים, עם 47 בני אדם מאחורי סורג ובריח, טורקיה כמובן ראשונה עם 68 (רובם בניסיון ההפיכה ב-2016).

כידוע, נשיא מצרים עבד אל-פתאח אל-סיסי קשוח מאוד ביחס שלו לעיתונאים עצמאיים. השכנה שלנו מדרום עלתה לכותרות העולמיות בחודשים האחרונים בעקבות חוק חדש נגד “מידע שגוי”, שעבר בחודש יולי. לפי המדד, כל חשבון או בלוג עם יותר מ -5,000 עוקבים באתרים כמו פייסבוק וטוויטר מקבל יחס של כלי תקשורת רגיל ותחת החוק הקיים במדינה – עלול לעמוד לדין על פרסום “חדשות מזויפות”.