הפתרון המשפטי לתופעת חדשות הכזב

אין עו"ד מלבדו: הקו החם נגד פייק ניוז

הכירו את עו"ד סער גרשוני, בעל משרד המתמחה בקניין רוחני, דיני אינטרנט ולשון הרע, והכתובת שלכם למלחמה בפייק ניוז ב-no more fake news

הטלפון הראשון של אריקסון (Tekniska museet, flickr)

פברואר 16, 2019 10:03

הבחירות בפתח וכולנו מתארים לעצמנו פחות או יותר מה יקרה בתקופה הסוערת הזאת מבחינת הפצת פייק ניוז. בוטים, טרולים, פרופילים פיקטיביים, עיתונאים לא אחראיים ומה לא, ינסו ללא הרף להמטיר עלינו ידיעות שיהיה קשה לקבוע אם הן אמיתות או בדיות מוחלטות. לנפגעים כתוצאה מחדשות כזב ישנם כלים בודדים באמצעותם יוכלו להתמודד עם המשבר – כלי משפטי דוגמת המיזם הנ”ל, כלי תוכן כמו “פייק ניוז ישראל” וכלי פורנזי כמו חברת סייבר המתמחה בנושא.

הכירו את no more fake news, קו חם שנועד להילחם בתופעת הפייק ניוז המשתוללת ברשת. כידוע, דווקא בתקופת בחירות, ישנה עליה דרמטית של למעלה מ-30% בהפצת ידיעות כוזבות והדרכים להתמודדות עם התופעה מוגבלות ומעטות. המיזם, הנעשה בשיתוף עם חברת חקירות הסייבר “פורס מאז’ור“, יעניק לנפגעים מכלול שירותים, התנדבותיים וחינמיים, שישתדלו לספק מכלול אפשרויות, לרבות זיהוי פורנזי של מקור הפייק וליווי משפטי. כולנו יודעים כבר מה קרה בבחירות לנשיאות ארה”ב עם ההתערבות הרוסית, בבחירות האמצע גם כן, במחאת האפודים הצהובים בצרפת וכו’, ומטרתנו היא למזער את התופעה ככל שניתן. השירות יפעל באמצעות קו חם ואתר ייעודי, בו יוכלו גולשים ונפגעים ליצור קשר ולהתחיל לטפל בפייק ניוז.

המיקוד שלנו יהיה בעיקר סביב הרשתות החברתיות, פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם, שם הזירה פרוצה לחלוטין ועיקר הפעילות של הפצת פייק ניוז מתרחשת בה. בקרוב נפנה גם לרשתות החברתיות עצמן ונבקש מהן סיוע ובמידה שלא ניעתר, נגיע גם לבית המשפט על מנת להשיג צו בנושא. המטרה שלנו היא להגיע בסופו של דבר למקור, למי שמפעיל את רשת הבוטים ודרכו למגר את התופעה. נכון, אנחנו לא חיים בעולם מושלם ודברים לא נעשים בלחיצת כפתור, אבל חשוב להבין – מדובר ביוזמה פרטית והתנדבותית שמטרתה להילחם בכל הכוח, במשאבים המוגבלים שלנו, בתופעת הפייק ניוז.

יש לציין שהמיזם לא מזוהה עם שום גורם פוליטי או צד כזה או אחר על המפה. ימניים ושמאלניים, אזרחים פשוטים ואישי ציבור, כולם כולל כולם חשופים לתופעה המכוערת שכבשה את השיח בשנים האחרונות. החל מה-1.1.19, יוכלו כלל הנפגעים ליצור עמנו קשר בפלטפורמה שנעמיד לרשותם.

נאחל לעם ישראל, בחירות שקטות, אלגנטיות עם מינימום חדשות כזב. ואם כבר נתקלתם בפייק ניוז, דעו לכם, שאנחנו נהיה שם בשבילכם.