וונדר וומן

הפייק הרוסי שמשתמש בנשים כדי לקדם אג'נדה

בית זונות למהגרים באיטליה, מילת נשים בשבדיה וסכסוך מתוקשר בין מרקל למיי. אופיר בראל עם סיכום מיוחד של יום האישה הבינלאומי, הגרסה הרוסית

תרזה מיי ואנגלה מרקל (Number 10, flickr)

מרץ 11, 2019 12:00

אמנם יום האישה הבינלאומי צוין בשבוע שעבר, אבל אצלנו כל יום הוא יום שמתאים להעצמת נשים, לכן החלטנו לספר לכם ולכן קצת על הפייק ניוז הרוסי בהקשר הנשי. נשים, במיוחד נשים מערביות, משמשות יעד למתקפות פייק ניוז תוצרת הקרמלין, כשהשימוש בהן נועד לעתים קרובות על מנת לקדם נרטיבים פרו-רוסיים, למשל האסלאמיזציה של אירופה.

בעיקרון, על פי המודל הרוסי, הנשים האירופיות הן הקרבן הראשון של מגמת האסלאמיזציה באירופה, וחלקן אפילו נאלצות לעסוק בזנות. בשנת 2017, התפרסם סיפור שהופץ בכלי התקשורת הרוסיים על נשים שהוכרחו לעסוק בזנות במרכז מהגרים באיטליה. לטענת אותם מפיצים, מרכז המהגרים בארץ המגף חיפש נשים כדי לספק את הצרכים המיניים של 44 עולים, רובם מוסלמים.

אם זה לא מספיק מהלך אימים עבורכם, אז הסיפור הבא בטח יפחיד אתכם קצת יותר: הידעתם שכ-150 אלף נשים בשבדיה עברו מילת נשים? ברור שלא, אתר שבדק את הפייק הזה מצא כי המספר האמיתי נמוך בהרבה (בסביבות ה-30 אלף שהגיעו כך למדינה), מאחר שהחוק השבדי כלל לא מאפשר זאת ואוסר הטלת מום גינטלי של נשים. למעשה, אם את מתגוררת בשבדיה אסור לך לבצע את ההליך בחו”ל. השלטונות במדינה הסקנדינבית, בעיקר באזור שטוקהולם, מנסים לחנך בנושא ולמנוע אותו.

אבל הפייק הרוסי לא מתמקד רק בנשים הפשוטות, אלא גם בחזקות ביותר. לדוגמה: הקנצלרית אנגלה מרקל, שזכתה לטעום מנחת זרועו של הפייק הרוסי מספר פעמים, בעיקר בנוגע לגינוני האופנה שלה והיחסים עם ארצות הברית. גם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לא נשארה חפה מכל פייק ודיווחים רוסיים קשרו אותה לתנועת נשים פמיניסטית שהוקמה בקייב שבאוקראינה. אבל הפייק הרוסי בנוי על יעילות ומה יכול להיות יותר יעיל מלנסות לסכסך בין שתי נשים רבות עצמה? ברוסיה ניסו לנצל את המתח בין המדינות בגלל הברקזיט וטענו שמרקל השפילה בהפגנתיות את מיי בזלצבורג, בסירוב ללחוץ את ידה. נו מיי-לא.

כותרת על מרקל ומיי (צילום מסך)

הכותרת על מיי ומרקל (צילום מסך)