ליגה אחרת

שבעת הגוונים של הפייק ניוז הרוסי

עזבו שטויות, אנחנו ילדים לעומת רוסיה בכל מה שקשור לתופעת הפייק ניוז. קצת אחרי שנגמרו הבחירות לכנסת, אופיר בראל מכניס אותנו לפרופורציות

פייק ניוז רוסי (flickr, pwong28)

אפריל 11, 2019 06:26

אם אתם עוקבים נלהבים ויצא לכם לקרוא לא מעט תכנים שלנו בנושא, אתם כבר יודעים שהפייק ניוז הרוסי הוא ליגה אחת מעל כולם. בעיקר בגלל השורשים ההיסטוריים העמוקים שלו, היצירתיות הבלתי נלאית והשיטתיות שעומדת מאחורי כל אלה. כשמדברים על פייק ניוז רוסי, כדאי לדעת שהוא לא מורכב רק מהערצה עיוורת לנשיא ולדימיר פוטין ומשנאה למערב. כשבוחנים לעומק את המסרים של הטרולים ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת הרשמיים, לומדים שישנו עולם שלם ומגוון של סוגי מסרים, שמכוונים לקהלי יעד שונים ושמיועדים להשיג מטרות שונות, בהתאם לצרכים ולאינטרסים של הממשל הרוסי.

הממסד האליטיסטי נגד העם הנחות
הנרטיבים בקבוצת הקטגוריה הזו מיועדים ליצור אצל הקורא תסביך נחיתות, ברמה האישית וברמה הלאומית, וליצור התנגדות לממסד הפוליטי. דוגמה לכך היא הנרטיב לפיו הצבעה בבחירות לפרלמנט האירופי לא באמת משרתת את העם, אלא מסדרת חיי נוחות ומותרות לפוליטיקאים בבריסל. השימוש בנרטיב זה פופולרי במיוחד בתקופה של מערכות בחירות, והוא מיועד להשפיע בשתי צורות: מצד אחד, להוריד את שיעור ההצבעה הכללי, ומצד שני, להעלות את אחוזי ההצבעה למפלגות שוליים פופוליסטיות ואנטי ממסדיות. דוגמה לכך ניתן למצוא במערכת הבחירות של 2016 בארה”ב. מרבית הפוסטים והציוצים שהטרולים הרוסים פרסמו לקהל האמריקני נועדו להעלות את התמיכה בדונלד טראמפ, שנחשב למועמד אנטי ממסדי (תדמית שהוא גם די דואג לטפח), אך בו בזמן, היו גם פוסטים שטענו ששני המועמדים לא טובים לציבור ולכן אין שום הכרח ללכת ולממש את זכות ההצבעה.

פאשיזם
אמצעי התקשורת והטרולים של הקרמלין עושים שימוש במוטיב הפשיסטי, כשהם רוצים לתאר מדינה או גוף שמתנגדים להם, או כשנדמה להם שהם מסכנים את רוסיה. אחת הזירות שנעשה בהן שימוש נרחב במוטיב זה בשנים האחרונות היא המלחמה באוקראינה. על מנת להצדיק את הפלישה הרוסית לאוקראינה, כלי תקשורת רוסיים חוזרים שוב ושוב על הטענה כי באוקראינה ישנם, בעצם, אלמנטים נאציים. כך למשל, המשלחת הרוסית לז’נבה פרסמה בשנת 2014, מספר חודשים לאחר פרוץ המלחמה, ציוץ טוויטר שבו נראה, כביכול, בניין ממשלתי רשמי באוקראינה, עטור בדגל הנאצי. האמת כמו תמיד, “מעט” שונה. התמונה המדוברת, בסך הכל נלקחה מסט צילומים של סרט היסטורי שצולם במערב אוקראינה בשנת 2011.

פחד, פחד ואם אפשר, אז עוד קצת פחד
אסטרטגיה חביבה במיוחד על אמצעי התקשורת הרוסיים היא השימוש בהפחדה. כך למשל, הערכה של נאט”ו שמלחמה בין הארגון לרוסיה היא בלתי סבירה, הפכה בתקשורת הרוסית להערכה שעימות בין רוסיה לנאט”ו בהכרח יוביל למלחמה בים הבלטי. גם כאן, קיים שימוש נרחב במוטיב המדובר ביחס לנעשה באוקראינה. כלי תקשורת רוסיים לדוגמה, יודעים לספר שלקראת הסיבוב השני בבחירות לנשיאות אוקראינה, שצפוי להתקיים בעוד כשלושה שבועות, נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו עלול לפתוח במלחמה בדובנס משיקולים פוליטיים.

פטרו פורושנקו (lokern jahre, flickr)

רגע, זה בכלל לא אנחנו
כאן כמובן, המטרה ברורה. לגרום לדעת הקהל להאמין שרוסיה לא עומדת מאחורי פשעים שונים שבוצעו, אלא דווקא גורם אחר. למשל, הטענה שהפלת מטוס הנוסעים MH17 בכלל נעשתה על ידי אוקראינה ולא על ידי רוסיה, מאחר שאוקראינה מתקשה לשלוט על המרחב האווירי שלה. השימוש בקבוצת הנרטיבים הללו נועד גם כדי לבלבל את האמת בנוגע לאירועים שהתרחשו בעבר הרחוק. בשנת 1991 לדוגמה, התקיימו הפגנות בליטא נגד ברה”מ, הפגנות שדוכאו על ידי הצבא האדום והסתיימו במותם של 14 אזרחים. לאורך השנים וגם היום, גורמים רוסיים שונים טוענים שלרוסיה/ברה”מ אין כלל אחריות על המקרה ושייתכן שהמפגינים נהרגו על ידי הליטאים עצמם. הנרטיב הזה התעורר לחיים בזמן האחרון, לאחר שבית משפט מקומי בליטא פסק ששר ההגנה הסובייטי לשעבר ושישים קצינים סובייטים הם האחראים לאסון הנורא.

הריסות המטוס (Claus Blok Thomsen, flickr)

אמממ, זה המערב אשם!
כמובן, כאשר מסבירים שרוסיה לא עשתה דבר מה, צריך גם להסביר מי כן עשה את זה. כמעט בכל המקרים, האשמה תיפול, איך לא, על המערב. באופן קצת יותר ספציפי, כלי תקשורת רוסיים מתארים לא פעם את המערב, שמאשים את רוסיה בהתערבות במערכות בחירות, בביצוע התערבות משלו בכל מיני מדינות, כמו לארוס, אוקראינה, ונצואלה ועוד.

הבחירות באוקראינה בכלל לא חוקיות!
באחד באפריל סיפרנו לכם על פייק ניוז רוסי קלאסי, שהופץ סביב יום הבחירות באוקראינה. מסתבר, שממש לא מדובר במקרה היחיד. כך למשל, על פי דיווחים ברוסיה כמובן, בזמן שעשרה מיליון אזרחים לא יכלו להצביע, המתים דווקא נהרו בהמוניהם לקלפיות. עוד הופץ כי הנשיא פרושצ’נקו מתכנן לבצע זיופים בסיבוב השני של הבחירות ושהבחירות הללו הן בכלל בין מפלגות ניאו-נאציות.

הפייק הרוסי (צילום מסך)

טוב, אני לא מאמין שאני קורא את זה!
הקטגוריה הזו שמורה לסיפורים ביזריים במיוחד, שעלולים להמם את הקורא ושלא מצאו את מקומם בשש הקטגוריות האחרות. דוגמה לסיפור כזה היא הידיעה שברזיל הולכת להצטרף לברית נאט”ו, רק בשביל שארה”ב תוכל לפלוש ממנה לוונצואלה. המפיצים רק “שכחו” את העובדה שעם כל הכבוד לעוצמה של ארה”ב, לא רק שצירופה של ברזיל או כל מדינה מסוימת מצריך אישור פה אחד של כל 30 המדינות החברות בברית, אלא גם את העובדה שרק מדינות אירופאיות יכולות להצטרף לנאט”ו. סיפור נוסף השייך לקטגוריה זו, הוא שרוסיה בכלל לא פלשה לחצי האי קרים, אלא תושביו הצביעו מרצונם החופשי בעד ההצטרפות לרוסיה במשאל עם חוקי לחלוטין.