כך עושים זאת נכון

פינלנד מוכיחה לעולם שאפשר לנצח פייק ניוז

תכניות שנתיות, התגייסות של הנשיא וחינוך לצריכת חדשות העלו את המדינה הקטנה למקום ה-1 בשיעור האוריינות הטכנולוגית ב-2018. אופיר בראל מקנא

פינלנד (Carlos "Grury" Santos on Unsplash)

מאי 24, 2019 09:14

פינלנד, כמו שכנותיה האחרות של רוסיה, סובלת במשך שנים רבות ממתקפות פייק ניוז שמגיעות מצדו המזרחי של הגבול המשותף. קשה להעריך במדויק מהו היקף הידיעות הכוזבות להם נחשפו אזרחי פינלנד, אבל אפשר לדעת שישנם נושאים שנחשבים לפופולריים במיוחד: התנגדות למהגרים, התנגדות לאיחוד האירופי והתנגדות לחברות של פינלנד באיחוד האירופי.

בבחירות האחרונות, לדוגמה, עלה חשש כי טרולים רוסיים ינסו להתערב באמצעות פייק ניוז לטובת אחת המפלגות במדינה. החשש התמידי הוביל את הממשלה המקומית לנקוט בשנים האחרונות בפעולות רבות ומגוונות נגד השימוש בחדשות כזב. לאחרונה, שני כתבים של CNN סיפקו מבט מקרוב לתהליך שהופך את המדינה הסקנדינבית לחוד החנית של המאבק העולמי בפייק ניוז.

בשנת 2014, ממשלת פינלנד הפעילה תכנית שמטרתה לחנך תלמידים, עיתונאים, פוליטיקאים ואזרחים כיצד לזהות פייק ניוז ולהתמודד איתו בצורה נכונה. בנוסף, ב-2015, נשיא פינלנד דאז אף הצהיר שלכל אזרח ישנה אחריות אישית להילחם בתופעה, ושנה לאחר מכן גורמים רשמיים במדינה אף עברו סדנה מיוחדת שנועדה לעזור להם להבין מהן מטרות הפייק, מדוע חדשות מזויפות הן כל כך פופולריות ומה אפשר לעשות נגד התופעה. התוצאות לא איחרו לבוא: כבר ב-2018, פינלנד דורגה במקום הראשון מבין 35 מדינות אירופה בשיעור האוריינות הטכנולוגית, עם הציון 76.

על מנת להבין את סוד ההצלחה, הכתבים הצטרפו לאחד מבתי הספר שמחנכים נגד פייק ניוז. באחד השיעורים, לדוגמה, מלמדים את התלמידים כיצד לזהות בוטים שפועלים בטוויטר. בשיעור אחר מראים סרטון מזויף שבו ברק אובמה מכריז מלחמה. הסרטון משמש לתלמידים דוגמה ל”דיפ פייק”, כלומר – תוכן מזויף שנוצר על ידי בינה מלאכותית ונחשב למתקדם יותר מ”סתם” פייק ניוז. בשיעור נוסף, שהתקיים לתלמידי כיתות י’, התלמידים קיבלו נושאים פוליטיים שונים, אותם היו צריכים לחקור באמצעות המחשבים הניידים שלהם ובכך להפריד עובדות מבדיות. במסגרת התרגיל, התלמידים גם היו צריכים להתמודד עם מידע מזויף שהופץ ברשתות בנוגע לנושאים שחקרו. השיעור הזה התקיים על רקע הבחירות לפרלמנט האירופי. בחירות בהן, על פי המומחים, ישנו חשש לגל של פייק ניוז מצד גורמים מגוונים מרחבי אירופה.

יחד עם ההתמודדות הישירה מול שקרים בזמן אמת, המלחמה הפינית בפייק ניוז כוללת מרכיב חשוב נוסף: הנרטיב הלאומי. פינלנד ממוקמת במקום הראשון במדדים רבים בעולם, בהם חופש העיתונות (מקום שני), אושר (1) וצדק חברתי (3). העובדות האלו, יחד עם עקרונות שלטון החוק וזכויות האדם במדינה, הופכים את פינלנד למקום שמסב גאווה לאומית לאזרחים, וכשהמדינה נתפסת כמותג, כל ניסיון לערער עליו מבחוץ באמצעות פייק ניוז נידון לכישלון.

אך בניגוד לנתונים המרשימים, יש בפינלנד מי שחושבת שיש עוד מה לעשות. ג’סיקה ארו, עיתונאית שעובדת בערוץ הציבורי YLE ומי שחקרה בעבר פעילות של טרולים רוסיים, טוענת שצריך להטיל רגולציה כבדה יותר על הרשתות החברתיות, שלטענתה, מאפשרות לטרולים הרוסיים לפעול. היא מתייחסת להפצת הפייק ניוז כזיהום של האינטרנט, שצריך להיות מטופל כמו זיהום אוויר, או מים.

למרות הטענה של ארו, נראה שהתכנית הפינית נחשבת לאטרקטיבית במיוחד. הוכחה לכך היא נציגים ממדינות רבות באירופה (יחד עם סינגפור) המעוניינים ללמוד מהניסיון של פינלנד. הטכנולוגיה, שמתפתחת ללא הרף, מאפשרת לאורך זמן להפיץ תכנים מזויפים באיכות גבוהה יותר ובקלות רבה יותר. המגמה הזו תאלץ את פינלנד להמשיך ולעבוד קשה על מנת להבטיח לאזרחים שלה דמוקרטיה נקייה ממידע כוזב.