נצמדים לשוליים

ניסיונות ההתערבות של הפייק הרוסי בגרמניה

הבחירות לאיחוד האירופי יתקיימו בסוף החודש וברוסיה מנסים להטות את דעת הקהל לטובתם ע"י שימוש בידיעות כזב ותמיכה במפלגות השוליים הגרמניות

פוטין ומרקל (Bundesregierung, flickr)

מאי 3, 2019 10:22

שלושה שבועות לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי, אמצעי התקשורת הרוסיים מגבירים את המאמצים שלהם להתערב בפוליטיקה בגרמניה, על מנת להפיק רווחים פוליטיים. כמו בעבר, רוסיה משחקת משחק כפול: ביד אחת, אמצעי התקשורת שלה מנסים לתאר את ולדימיר פוטין כ”שכן הטוב” של גרמניה, בעוד היד השנייה מנסה להחריף את השסעים החברתיים והפוליטיים בגרמניה. כמו במערכות בחירות קודמות במדינה, רוסיה מביעה תמיכה במפלגות השוליים בגרמניה, מימין ומשמאל, אותן אמצעי התקשורת מתארים כ”בעלות ברית טבעיות של רוסיה”. הממשל בקרמלין משתמש בתמיכה במפלגות הללו על מנת לקדם אג’נדה פרו-רוסית ומסרים אירו-סקפטיים.

ג’וליאן רופקה מ”הבילד” מסביר במאמר מפורט, איך לדוגמה בחודש מרץ פורסמה כתבה באתר האינטרנט RT DEUTSCH, הגרסה הגרמנית לערוץ הטלוויזיה הרוסי RT, שהכריזה ש”האיחוד האירופי גוסס ונוטה למות”, אך מדובר למעשה בציטוט של פוליטיקאית ממפלגת DIE LINKE מהשמאל הקיצוני. בצד השני של המפה הפוליטית, בימין הקיצוני, המסרים של מפלגת “אלטרנטיבה לגרמניה” נגד האיחוד האירופי מככבים בערוצי התקשורת הרוסיים, שפונים לקהל הגרמני. סוכנות הידיעות הרוסית RUPTLY פרסמה סרטון של המפלגה, שנושא את המסר: “אלטרנטיבה לגרמניה מוציאה את הבחירות לאיחוד האירופי מגרמניה על ידי הכרזת מלחמה על הטכנוקרטיה מבריסל” (הכוונה למטה האיחוד האירופי שיושב בעיר).

אבל רופקה טוען שהתקשורת הרוסית בגרמניה לא מסתפקת בגילויי אהדה למפלגות המועדפות עליה, היא גם מנסה להגן עליהן מפני שערוריות. לאחר שהעיתון המפורסם “דר שפיגל” חשף שמפלגת אלטרנטיבה לגרמניה “נשלטת באופן מוחלט” על ידי מוסקבה, אמצעי התקשורת הרוסיים החלו בקמפיין שהמטרה שלו היא לפגוע באמינות של הסיפור ושל דר שפיגל. כך, למשל, RT DEUTSCH שאל: “מעניין מי שולט בדר שפיגל, שמפרסם כאלו האשמות”. פרסום אחר של האתר הציע רמז לקשרים בין פוליטיקאים בצרפת לארה”ב, כקונטרה לקשר בין המפלגה לרוסיה, כביכול.

על פי רופקה, טקטיקה נוספת של הממשל הרוסי היא פיצול המחנות הפוליטיים המזוהים עם המפלגות בזרם המרכזי של גרמניה, בראשן המפלגה הנוצרית-דמוקרטית של הקנצלרית אנגלה מרקל. אמצעי התקשורת מנסים להחריף את הפיצול בין המפלגות הללו, מתוך תקווה שחלקן יתקרב יותר לממשל הרוסי, או יפגעו ביציבות של הממשלה הנוכחית בגרמניה.

באמצע אפריל, למשל, RT גרמניה פרסם ראיון עם קטרינה בארלי, מועמדת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בבחירות לפרלמנט האירופי. הראיון עורר זעם רב בקרב המפלגות התומכות באיחוד האירופי ובאמצעי התקשורת בגרמניה. כשנשאלה, למשל, מיהם לדעתה האויבים של האיחוד האירופי, היא לא נקטה בשם של אף מדינה. אולם, RT הציג את בארלי לצד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בניסיון אילם לענות על השאלה. אמצעי התקשורת הרוסיים השתמשו במחאה הגרמנית נגד הראיון על מנת לתאר את גרמניה כמדינה שאין בה חופש ביטוי. ערוץ RT באנגלית, למשל, טען שבארלי לא הותקפה על הדעות שייצגה, אלא רק מפני שהעזה להתראיין לגוף תקשורת רוסי. במציאות, כמובן, התגובות נגדה היו בעיקר על הדברים שאמרה.

רופקה מסכם ומסביר שהניסיונות של אמצעי תקשורת רוסיים להגיע לפוליטיקאים נוספים ממפלגות הזרם המרכזי בגרמניה נכשלו, מאחר שהם מודעים היטב לאינטרסים של הממשל הרוסי בפנייתו אליהם. הפוליטיקאים יודעים שכל ראיון לכלי תקשורת שמזוהה עם הקרמלין רק יפגע במוניטין שלהם. הטקטיקות של אמצעי התקשורת הרוסיים לא שונות ממה שנוסה בעבר בגרמניה, אלו רק הנושאים שהתחלפו, כשישנה התמקדות בנושאים הבוערים כעת בפוליטיקה (כמו המחלוקת סביב גובה שכר הדירה במדינה). באמצעות הפגיעה במפלגות המיינסטרים, מחד, ותמיכה במפלגות השוליים מאידך, רוסיה מנסה להשפיע על מהלך הבחירות באיחוד האירופי בחודש הקרוב. המדיניות הזו היא תמונת מראה לאסטרטגיה הרחבה, אותה רוסיה מנסה ליישם במדינות שונות ברחבי אירופה.