אסף אשתר בראיון אמיתי ל"סטוריז":

"הפצת פייק ניוז בוואטסאפ - פשע לכל דבר"

הבדרן האהוב, שנפל קורבן להודעה שקרית שרצה ברשת והאשימה אותו ברצח אשתו, מספר על רגעי הרעד שעברו עליו: "למזלי היא הייתה לידי"

אסף אשתר מנשק את אשתו כוכבה (צילום מסך)

דצמבר 14, 2018 02:01

חג החנוכה אמנם הסתיים ביום ראשון ונראה כמו היסטוריה רחוקה, אבל כנראה שאסף אשתר, השחקן והקומיקאי האהוב, לא ישכח את החנוכה הזה הרבה מאוד זמן. כפי שפרסמנו כאן לראשונה בתחילת השבוע, אשתר נפל קורבן להודעת וואטסאפ שקרית שרצה ברשת והאשימה אותו ברצח אשתו כוכבה. בהודעה המזויפות נכתב: “הותר לפרסום, השחקן והבדרן, אסף אשתר, נעצר בחשד לרצח אשתו. השחקן נמצא כעת בחקירה, פרטים בהמשך, מעריבאוןליין”. כמובן שלמעריב לא היה שום קשר להודעה והם מיהרו להכחיש, אבל ההודעה התפשטה כאש בשדה קוצים. בראיון אמיתי לגמרי ל”סטוריז”, מספר אשתר על הרגעים שגרמו לו לרעוד, על התגובות של קרוביו ועל הפתרונות שלו למיגור התופעה.

מזל טוב, חגגת יום הולדת בשבת.
“כן, חגגתי יום הולדת ב-8 בדצמבר. ואז מגיע יום ראשון ואני נוסע עם אשתי והילדים לאמא שלי, לשם הגיעו גם כל האחים כדי לחגוג לי את יום ההולדת ולהדליק נר שמיני של חנוכה – חגיגה גדולה, בקיצור. בערב פתאום התחילו להגיע לטלפון שלי הודעות ואלפי טלפונים. גם אחים שלי קיבלו בעצמם את ההודעה הזו”.

איך הגבת? בצחוק, בהלם?
“לא, לא, לא. צחוק? בכלל לא. רחוק מאוד מצחוק. אני רעדתי כולי, הייתי בפחד אימים. זה היה מפחיד ברמות, רק מעצם הניסוח. זה הפחיד אותי לגמרי. לא ידעתי איך בכלל לעכל את הניסוח הזה של ‘רצח את אשתו, עצור בחשד לרצח’. זה הזוי. המזל שלי שאשתי הייתה איתי באותו רגע. תאר לך מה היה קורה אם היא לא הייתה איתי ולא הייתה זמינה בטלפון, בכלל כולם היו משתגעים”.

מי שלח לך את ההודעה?
“קיבלתי טלפון ממשה להב, איש גדול וחבר טוב, הוא הראשון ששמעתי ממנו. הוא גם ישר אמר לי לצלם את הסרטון. כמובן שגם אם הוא לא היה אומר לי, סביר להניח שהייתי עושה את זה, אבל כנראה שגם הוא קיבל הרבה טלפונים מאנשים שאמרו לו ולי: ‘שלח את הסרטון הזה, צלם עכשיו’. אז הבת שלי צילמה אותי ואת אשתי היקרה, כשהחנוכיות ברקע ואני אומר לכולם לא להאמין לשמועות. בנוסף, אמרתי תודה לכל מי שהתקשר והתחלתי לשלוח את זה למי שביקש, וגם למי שלא ביקש”.

אסף אשתר (אלכס סוקולוב – ויקיפדיה)

התחלת להפיץ את זה בעצמך? כלומר, המלחמה הכי טובה בפייק ניוז היא גם דרך הוואטסאפ, זה קצת מצחיק, לא?
“כן, הרי תמיד המלחמה הייתה באותן רשתות. אבל בסופו של דבר זה סוג של הודעת כזב, או חדשות כזב, שקל מאוד להזים ולהראות שהן לא נכונות. לבי רק עם כל אלה שמקבלים הודעות כאלה ועכשיו לך תוכיח”.

איך אנשים הגיבו לסרטון?
“אף אחד לא האמין, אבל אנשים פשוט הזדעזעו. אני אפילו שמעתי מחבר שלי שבני ברוכים הסטנדאפיסט התקשר אליו ואמר לו ‘יש פה הודעה שאפילו אני לא מסוגל להקריא אותה אז אני נותן לאשתי לצטט אותה. אני לא יכול להגיד את המילים האלה’. עד כדי כך זה היה לו קשה, ובאמת הרבה אנשים התקשרו מהוססים לשאול מה שלום אשתי. כל מני קרובים רחוקים וחברים. זה פשוט לא יאמן מה שקרה”.

הגשת תלונה, יש לך כיוון למי היה יכול לעשות לך את זה?
“אני אגיש ביום ראשון, הייתי כבר פעמיים בתחנת משטרה, אבל באתי בשעות מאוחרות כי היו לי הופעות באותם ימים ואמרו לי שאין מי שירשום אותה. הכוונה שלי היא להגיש תלונה, כבר דיברתי עם השוטרים על זה. תלונה רשמית עדיין לא שלחתי כי אני צריך לדבר עם חוקר, מסתבר שיומנאי לא רושם תלונה. אין לי כיוון למי היה יכול לעשות לי את זה, ממש לא. אני לא יודע מי זה”.

איך התקשורת סיקרה את הסיפור?
“אחרי שהעלו את הידיעה, דיברתי בכל מקום. האמת שהופתעתי, דיברתי עם הכתבת של ידיעות אחרונות סמדר שיר והייתי בטוח שתופיע סתם ידיעה. פתאום אני רואה כתבה מקיפה עם תמונת שער ב-’24 שעות’. הסיפור גם הופיע במאקו, ובצינור לילה ובתחנות רדיו. כל העולם רצה שאני אתראיין אצלו, אבל אני רציתי קצת להרגיע ולא נעניתי לכל אמצעי התקשורת שביקשו ממני להתראיין”.

הנזק של הודעות וואטסאפ שווה ערך לידיעה שקרית בעיתון או לכותרת בחדשות?
“קשה לי לעשות את ההשוואה. הסכנה של הוואטסאפ היא לרוב העניין של הביוש, מה שנקרא שיימינג, בעיקר בקרב בני נוער וילדים בקבוצות הקטנות של בית הספר. זה אפילו עלול לעשות נזק יותר גדול מאשר תפוצה ארצית כזאת. כיתה שלמה, או שכבה שלמה, או בית ספר שלם, שצוחקים על ילד או נערה בגלל משהו שהפיצו, אני אפילו לא רוצה לחשוב מה עלולות להיות תוצאות של דבר כזה. פעם היו שואלים: ‘שמעת מה קראתי בעיתון?’, ואז היו מעבירים את זה מפה לאוזן. היום זה הוואטסאפ. מה יותר, מה פחות? קשה להגיד. גם לפני עידן הרשתות החברתיות הייתה תקשורת, אבל ההבדל עם הוואטסאפ הוא שפעם לא כל אדם היה יכול לפרסם ידיעה ב’עיתון’. היום, כל מה שאתה צריך בשביל לפרסם פייק ניוז זה טלפון נייד שמחובר לאינטרנט. למי אין? אז בהחלט, לכל אחד יש גישה למידע וכל אחד הוא עיתונאי. יש כאלה שמדווחים דברים טובים וחדשות נכונות, אבל יש כאלה שיפרסמו סתם דברים רעים, רק בשביל לראות אם זה מצליח להם. הם לא מבינים שעלולות להיות לזה השלכות הרסניות”.

אסף אשתר (ויקיפדיה)

יש לי שאלת ‘יש לי יש לי’, אתה מרגיש שעשו לך רצח אופי?
“לא, למזלי לא, עובדה שאני עדיין מופיע והכל. זו הייתה הודעה כל כך מופרכת והזויה שגם הופרכה בקלות, שאנשים כבר מעדיפים לצחוק איתי עליה. שאלו אותי אם אני רוצח או רוצה אח. באחת ההופעות השבוע המפיק אמר שהיה נפלא רק חבל שהיה רוצח על הבמה. הכל בצחוק וברוח טובה כמובן”.

מה למדת מכל העניין?
“אני חושב שכולנו צריכים להבין עד כמה זה באמת חמור ומסוכן כל העניין הזה של ההודעות הכוזבות והביוש ברשתות החברתיות. צריך להילחם בזה ואני לא יודע איך, אבל צריך להילחם בתופעה הזו, בעיקר במוסדות החינוך, כדי לנסות למגר את התופעה”.

צריך לעשות אפילו יותר? זאת אומרת, מבחינה טכנולוגית, או בחוקים?
“קודם כל, המשטרה צריכה לחקור ולהגיע לשורש העניין. אחר כך, אם אפשר להגביל את העניין מבחינה טכנולוגית, שכל הודעה תעבור איזה אישור על מילים איכשהו, אולי בעזרת מאגר גדול של מילים גסות, קללות או מילים פליליות. אני לא יודע אם אפשר לעשות את זה, אבל מצד שני, לפני שנה למשל לא חשבנו שיהיו את הטכנולוגיות שקיימות היום. הטכנולוגיה צריכה לאבטח את עצמה. הרי גם אלפרד נובל, שהמציא את הדינמיט, המציא אותו כדי לעזור לכורים במכרות הפחם. הוא רצה לעשות טוב ובסוף השתמשו לזה לנשק. אז הפתרון שלו היה להקים קרן שתיתן פרס לכל אלה שעשו טוב לאנושות, ועד היום פרס נובל נקרא על שמו. אותו דבר ניסו לעשות עם הרשתות החברתיות. הרי כולם אומרים ‘איך היינו חיים בלי האינטרנט והקדמה?’, אבל הנה – מנצלים את זה גם לרעה. הלוואי ונמצא פתרון בקרוב”.

מסר אחרון למפיצי פייק ניוז?
“חישבו ארבע-חמש פעמים לפני שאתם שולחים הודעה וקודם כל תבינו שאתם פושעים. תשאלו את עצמכם, אנחנו רוצים להיות פושעים פליליים? זה נחשב לא פחות מכל פשע אחר. אם אתה חושב שאתה לא תתקוף זקנה ברחוב, או תשדוד בנק, אל תכתוב הודעות ביוש, או הודעות כזב. אם אתה כן, אז הלוואי שייתפסו אותך ותשב כל החיים בכלא”.