גרילה או גורילה?

פרשן הטניס שפוטר בגלל אי הבנה

בין אם אתם "חיות טניס" ובין אם לא, את ההבדל בין גרילה לגורילה אתם בטוח מבינים. בארה"ב, כתב אחד שלא הבין, הספיק בשביל לשלוח קולגה הביתה

ונוס וויליאמס ודאג אדלר

פברואר 22, 2019 03:33

הסיפור הבא הוא סיפור עצוב עם סוף טוב שממחיש כמה פייק ניוז עלול להיות הרסני לחיים של אנשים חפים מכל פשע. דאג אדלר הוא פרשן טניס ותיק ברשת ESPN, שביום אחד איבד את העבודה שלו, את המוניטין ואפילו את הבריאות, שהתדרדרה עד למצב של התקף לב אותו שרד. וכל זאת למה? בגלל שימוש בביטוי ספורט נפוץ, שנהפך בין רגע ובהחלטת עיתונאי עצמאי אחר, לגזעני.

הימים ימי אליפות אוסטרליה, ינואר 2017, כשהמשחק בו התרחש האירוע המדובר הפגיש את ונוס וויליאמס, האחות הגדולה ל”אחיות וויליאמס” המפורסמות, עם סטפני ווגל משווייץ. באחד המהלכים במשחק, אדלר החמיא ל”טקטיקת הגרילה” של ונוס וויליאמס: “ווגל החמיצה הגשה אחת ו-ונוס מסתערת עליה. אפשר לראות שוונוס זזה ומפעילה את אפקט הגרילה אותו היא טוענת”.

בניו יורק פוסט מסבירים כי “משחק בסגנון גרילה – מארב פתאומי ברשת – הפך לביטוי נפוץ בטניס, עד כדי כך שאנדרה אגסי ופיט סמפראס כיכבו בפרסומת של ‘נייקי’ משנת 1995, כשהם משחקים “טניס גרילה”. אבל פרשן אחר, שעבד כפרילנס ב”ניו יורק טיימס”, בן רוטנברג שמו, לא הכיר את המונח והחליט שאדלר כינה את ונוס וויליאמס גורילה, ולכן האשים את הקולגה ב”גזענות חסרת גבולות, שלא להאמין שהאחיות וויליאמס צריכות לספוג ב-2017”.

בעולם נורמלי בלי תקינות פוליטית המאיימת לחסל כל דו שיח באשר הוא, הסיפור הזה היה נגמר בפדיחה קטנה של כתב חסר מושג בספורט, אבל כידוע, המצב בארצות הברית בשנים האחרונות רחוק מלהיות נורמלי. וכי למה? מפני שאדלר בן ה-60, שחקן טניס בעברו, פוטר מעבודתו ב-ESPN בבושת פנים ורק לאחרונה, כעבור שנתיים של גהנום, זכה לסוג של צדק, כשהרשת התפשרה איתו בתביעה שהגיש נגדה, שילמה לו פיצויים והצהירה כי היא מתכוונת להחזיר אותו לעבודה (רק אחרי שנאלץ להתנצל, כמובן, אם מישהו הבין אותו לא נכון).

חברת נייקי לא הגיבה, בטח שלא הניו יורק טיימס, שלא כיסה בכלל את הסיפור, וכך גם הקולגות מהטניס, שחששו לדבר נגד הנושא כי ישנם נושאים שלא מדברים עליהם, גם אם מדובר בפייק ניוז מוחלט. ונוס מצדה, אמרה שהיא לא רוצה להתערב ואחותה סרינה, המגדירה את עצמה כלוחמת למען זכויות נשים וצדק חברתי, פחות התעניינה בצדק החברתי הזה למען הגבר המסכן. ואם אתם דואגים לעתיד של בן רוטנברג, השופט והתליין במקרה הזה, אז כמובן שהוא לא שילם שום מחיר אישי.

“אין לי מה להפסיד כי כבר הפסדתי הכל”, אמר אדלר לפני הגשת התביעה ותמצת למעשה את הכוח הרע של פייק ניוז. אחרי שהפרשה הגיעה לסיומה, סיכם אדלר: “זה הרגיש כמו משחק הטניס הארוך ביותר שאי פעם שיחקתי בו, אבל תודה לאל, היה לי את הכוח להתמיד”. וכמה טוב שלפחות בשובר השוויון של המערכה המכרעת הוא יצא מנצח.