גרמניה אחרת

כיצד נחשף כתב דר שפיגל ומה נשתנה בעיתון?

פרשת העיתונאי רלטיוס, שפרסם סיפורים אותם בדה במשך שנים, טלטלה את השבועון, שהחליט לנקות את שמו ולנקוט במספר צעדים בעקבות חשיפת הפייק

מערכת דר שפיגל (Stefan Sellmer, flickr)

אפריל 25, 2019 10:45

בדצמבר האחרון, סיפרנו לכם על רעידת אדמה באחד משבועוני החדשות הנחשבים בעולם, “דר שפיגל”. עיתונאי נחשב במערכת, קלאס רלטיוס, פרסם במשך שנים לא פחות מ-14 סיפורים אותם זייף ובדה ממוחו. מאז, כמובן, זרמו הרבה מים בנהר והגיע הזמן לעדכן מה חדש בפרשה. אם כך, בקשר לעיתונאי שזייף, מעדכנים ב-CJR כי רלטיוס הואשם במעילה, על קבלת תרומות בשם מקורות מפוברקים.

בנוסף, גילינו כי את הפרשה חשף חואן מורנו בפרויקט משותף עליו עבד יחד עם אותו רלטיוס, ב”תחקיר” שקשור למשמר נגד פליטים. מורנו חשף חוסר עקביות בטקסט של רלטיוס והמשיך לחקור זאת עצמאית. בעקבות חשיפתו, החליט לפרסם ספר חדש שיצא לאור בקרוב הנקרא: “אלף שורות של שקרים של רלטיוס ומערכת העיתונות הגרמנית”. כמו כן, צפוי לצאת סרט בגרסה המבוססת על הספר.

בהמשך הוקמה ועדה אשר תבדוק את מערכת העיתון ואת הסיבה שהונאה מסוג זה התאפשרה בכלל. בינתיים, במערכת העיתון ערכו שינויים ובעיקר מחפשים את הדרך לנקות את שמו והמוניטין של השבועון המוערך. עם פרסום הפרשה הושעו שני עורכים מוערכים – מתיאס גייר ואולריך פיכטנר – אשר עבדו קרוב לרלאטיוס. ב”דר שפיגל” הודיעו כי פיכטנר ישמש ככתב “משימות מיוחדות” שיעבוד ישירות עם העורכים הראשיים. גייר יהפוך גם הוא לכתב “משימות מיוחדות”, אך מי שהיה העורך הראשי של מדור “חברה”, כבר לא יחזור לתפקידו הקודם. על פי ההודעה שיצאה לעיתונות, הייתה זו בקשתו של גייר לזוז מתפקידו כעורך ראשי של המדור.

ברחבי העולם ניסו להבין את השינויים ב”דר שפיגל”, מאחר שההודעה לעיתונות שיצאה מטעמם הייתה עמומה למדי וטענה כי מדובר “בהסכם עם העורכים” וכן כי התפטרויות אלה מתפקידם הבכיר נעשה מתוך החלטה עצמאית של גייר ופיכטנר, ולא מתוך ענישה של מערכת העיתון. הוועדה שבחנה את הפרשה קבעה שגייר ופיכטנר אינם אחראים למקרה הזיוף של רלטיוס. בכירים במערכת העיתון אף שיבחו את שני העורכים לשעבר ואמרו כי ישמחו לעבוד ולשתף איתם פעולה. יחד עם זאת, היו גם קולות שטענו כי מדובר בהחלטה שמחד, אמורה להיטיב עם אלה ששמם נוקה במסקנות הוועדה שהתפרסמו, אך מאידך, מערכת העיתון, בשל המוניטין בו היא מחזיקה, לא יכלה לקדם אותם. בסוף, הם עדיין נותרו בעמדות משמעותיות ומשפיעות.