בכוח המוח

הפילוסוף שחקר את ההיבט המוחי של הפייק

מחקר שבדי חדש מנסה להסביר מדוע כה קל לנו להאמין לחדשות כזב וקובע שהשליטה שלנו על קבלת ההחלטות נמוכה יותר מכפי שאנו חושבים. מעורר מחשבה

מוח אנושי

אפריל 12, 2019 10:25

חושבים שאתם שולטים בהחלטות שלכם? סבורים שבאמת בחרתם במי שרציתם בבחירות האחרונות? או שאולי אתם מאלה שמאמינים כי הגורל כבר נקבע והכוכבים הסתדרו בשמיים בצורה מסוימת בחייכם?

אם הרגשתם רע שהאמנתם לפייק ניוז לאחרונה, אז אל. מסתבר שיש לזה שם, קוראים לתופעה “עיוורון הבחירה” (Choice Blindness) והמשמעות היא שלעתים אנחנו עיוורים לבחירות ולהעדפות של עצמנו. מחקר חדש בשבדיה של הפילוסוף פטר יוהנסון מאוניברסיטת לונד מראה שישנם כוחות בלתי נראים המשפיעים משמעותית על החלטותינו, והנימוקים שלנו משמשים אותנו להצדיק אותן רק בדיעבד.

בסדרת ניסויים שביצע, ביקש יוהנסון מהמשתתפים להחליט מי מבין האנשים שבתמונות הפרוסות לפניהם מושכים יותר. המשתתפים נדרשו לבחור בין שני פרצופים. אחרי שבחרו, יוהנסון עשה להם מעשה אחיזת עיניים מבלי ששמו לב ונתן למשתתפים כרטיס שהם לא בחרו, אבל ביקש להסביר מדוע בחרו דווקא את הפנים המסוימות האלה. יותר מ-80% מהמשתתפים לא שמו לב שהוא החליף בין התמונות והמשיכו להסביר בפירוט רב מדוע העדיפו פנים אלו על פני אחרים. יתרה מזאת, כאשר ביקש יוהנסון לעשות את הבחירה מחדש, המשתתפים בחרו את הפרצוף שהם לא העדיפו בפעם הראשונה.

מספר שנים מאוחר יותר ביצע הפילוסוף מחקר נוסף, הפעם על העדפות פוליטיות כאשר המשתתפים נתבקשו לבחור האם הם שמרנים או ליברליים יותר. באמצעות טריק נוסף, החליף יוהנסון את תשובות המשתתפים להפוכות וביקש מהם להסביר אותן. 90% מהמשתתפים הסבירו בפירוט רב מדוע הם שמרנים או ליברליים, למרות שלא הייתה זו בחירתם הראשונה.

מסקנות המחקר הן שכוחות חיצוניים שאינם נראים לנו לעין משפיעים פעמים רבות על החלטותינו ולמעשה כל מה שאנו עושים הוא להצדיק החלטות אלו רק בדיעבד. מעבר לכך, הדעות שלנו לא נוקשות כפי שחשבנו. אם אנחנו יכולים לגרום למישהו לבחון את נקודת המבט המנוגדת, ולייצר מצב בו הוא מאמין כי השקפה זו היא שלו, אנחנו יכולים לשנות את דעתו.

ועכשיו בינינו, כמה פעמים זה כבר קרה לכם?