שוט ושבר

פתאום קם אדם ומגלה שהוא קשור לטרור יהודי

זהו הסיפור של איציק פלדמן, שגילה ערב אחד את תמונתו לצד ראש השב"כ באייטם על רצח פלשתינית בחדשות. בראיון ל"סטוריז" הוא מספר על עגמת הנפש

מהדורת החדשות (צילום מסך)

ינואר 11, 2019 01:11

הסיבה העיקרית בגינה fakenews-il.com יצא לאוויר האינטרנט הייתה על מנת להציף את תופעת הפייק ניוז על שלל השפעותיה. אבל אפילו אנחנו, עורכי האתר, חייבים להודות שאנו בעצמנו לומדים כמעט מדי יום כמה התופעה רחבה ולא מסתכמת רק בכותרת לא נכונה בעיתון. הדבר בולט במקרה שלפנינו, של איציק פלדמן, שערב אחד גילה שהוא קשור איכשהו ל”טרור יהודי” ובערב אחר הופתע לגלות שהוא בכלל יועץ של ראש השב”כ נדב ארגמן להתערבות של מדינות זרות בבחירות, כל זאת במהדורות של “החדשות” השבוע. הסיפור בקצרה: באייטם על רצח הפלשתינית מבידיא הראו בחדשות תמונה של פלדמן לצד ארגמן, מבלי שום הסבר או הבהרה שלראשון אין קשר לפרשה. למרות פנייתו של פלדמן לחדשות, הם החליטו לשדר את הסרטון הזה שוב בהמשך השבוע, בהקשר אחר. בראיון מרתק ל”סטוריז”, פלדמן, בן 56 מאפרת, מהנדס מחשבים עם תואר שני במנהל עסקים, שעובד כסמנכ”ל פיתוח עסקי בתחום הסייבר, מספר על השתלשלות העניינים הלא נעימה. לפני כן, נציין כי פנינו לחברת החדשות עם מספר שאלות בנושא ולא התקבלה תשובה.

מר פלדמן, איך זה לגלות ערב אחד שאתה קשור ל”טרור יהודי”?
“האמת שזה היה די מפתיע. מי שראה את מהדורת החדשות הזו חשב שאני יועץ לשב”כ בתחום, או אולי עורך דין, אך בוודאי שזה היה די מפתיע לראות שוט (Shot) אחד מסרטון, שאני במקרה יודע מהו ומאיפה הוא הגיע, מופיע ככה. חשוב להבין, זהו סרטון שהוא בכלל היסטורי והופיע פתאום תחת הכותרת ‘טרור יהודי'”.

איציק פלדמן

ספר לנו קצת על הסרטון?
“ישנה תערוכה שמתקיימת בארץ פעם בשנה, שנקראת סייבר-טק. בסוף החודש תיערך סייבר-טק 2019, שגם בה אני אמור להשתתף. בקיצור, מגיעים לשם נציגים מכל מני חברות שמציגים פתרונות בתחום הסייבר, הביג-דאטה והמודיעין. בתערוכה לפני שנה ראש השב”כ עשה סבב בין חלק מהדוכנים והגיע לדוכן שלנו. הוא התיישב לידי ועשיתי לו הדגמה של המערכת, כמובן שלא מעט עיתונות וצלמים ליוו אותו וצילמו אותו. זה כל מה שהיה שם. הייתה גם כתבה ב-ynet נדמה לי שסיפרה שנדב ארגמן ביקר בתערוכה”.

ומהצילומים האלה לקחו רק שוט שלך ושלו לצד הכותרת ‘טרור יהודי, חקירת רצח הפלשתינית’?
“כן. אין לי בעיה אם הם מחפשים תמונות של נדב ארגמן כי הם חושבים ששם הוא נראה הכי טוב, אבל לפחות תראו את ההקשר הנכון. או שתכתבו שזה סרטון ארכיון, או שתכתבו שזה צולם בתערוכה ושאין קשר בין מי שאתם מראים בסרטון לכיתוב למטה – חקירת הרצח או טרור יהודי, אותם הדברים שהכתב מדבר עליהם תוך כדי. לי הייתה תחושה שהם אמרו לעצמם ‘וואלה סבבה, רואים את ארגמן יושב עם מישהו עם כיפה וחליפה, בוא נעשה זום, שלא יראו שזו תערוכה, ו-וואלה זה נראה מצוין, בדיוק מתאים לנושא של טרור יהודי. הרי כשאני עשיתי את ההדגמה עמדו קרוב אליי המנכ”ל של החברה, אנליסטית ועוד כמה אנשים. כשפורסמה תמונה בווינט ראו את כל האנשים האלה. פה הכל נעלם. הסימן היחיד לתערוכה הייתה האקרדיטציה שעל צווארי, אבל מי רואה ושם לב לזה בכלל”.

מהדורת החדשות (צילום מסך)

מישהו פנה אליך בבקשה להשתמש בצילומים?
“שום דבר. במקרה גיליתי את זה בטלוויזיה. לא רק זה, פתאום התקשרו אליי אנשים ואמרו לי ‘איציק נהיית מפורסם, מה הקשר שלך לטרור יהודי?”.

ואז מה אתה עושה? אתה פונה לחברת החדשות?
“כן. השגתי את המספר טלפון של היועץ המשפטי שלהם והרמתי לו צלצול. דיברתי איתו והוא אמר לי שהוא יבדוק את זה ויחזור אליי למחרת. כמובן שאני רצתי אחריו לשאול מה קורה ורק אז הוא חזר אליי ואמר לי ‘ראיתי את הארכיון, אין פה שום עילה לתביעה של הוצאת דיבה. אמרתי לו ‘תקשיב, אני לא מדבר פה על הוצאת דיבה, אבל לקחתם סרטון מלפני שנה, לא כתבתם שזו תערוכה, אתם מראים את זה תוך שהכתב מדבר על טרור יהודי ומתחת כתוב חקירת רצח, ומי שרואה את זה חושב שאני יועץ של השב”כ לנושאים האלה במקרה הטוב, או קשור לסיפור של הטרור היהודי. אני לא רוצה להיות מקושר לתחום הזה בכלל!’. הוא ענה לי שאם אני רוצה, הם מוכנים לתת לי מכתב שיהיה כתוב עליו שאני לא קשור לטרור היהודי. אמרתי לו ‘מה אני צריך ממך מכתבים שאני לא קשור?!’. מה יש לי לעשות עם השטויות האלה?!'”.

וזה לא נגמר פה, אחר כך אתה מגלה שעשו שימוש נוסף בתמונה שלך?
“ואז פתאום, הופעתי פעמיים נוספות השבוע עם אותה תמונה, הפעם בהקשר של האזהרה של ראש השב”כ מניסיון התערבות בבחירות של מדינה זרה. בדיוק באותו קונספט, מדברים על התערבות של מדינה זרה ומראים אותי, בלי שום הבהרה או הסבר. התחושה שלי היא שאולי הם חוששים מתביעה של הוצאת דיבה, אז בשביל להראות שאני ‘באמת’ לא קשור לטרור היהודי, אלא זאת התמונה שהם מראים של נדב ארגמן בכל נושא, ועוד עם קשר לעולם הסייבר, הם עשו את זה בשביל להתמודד עם המעשה הראשון”.

פנית אליהם שוב אחרי שהפכו אותך למומחה לענייני התערבות בבחירות?
“לא. בשביל מה לפנות? אני כבר יודע מה תהיה התשובה שלהם”.

מהדורת החדשות (צילום מסך)

אתה מתכוון לתבוע אותם?
“לא. הבת שלי עורכת דין והיא אמרה לי ‘תקשיב אבא, יש לך זמן לבזבז בבית משפט, כשבסוף אולי במקרה הטוב הם יצאו עם איזו הצהרת התנצלות? חבל על הזמן שלך'”.

איזה נזק הפרסום הזה עשה לך?
“במשפחה הקרובה כמובן שזה לא גרם לי נזק, אבל זה לא נעים לראות את הפרצוף שלך ומתחת הכיתוב טרור יהודי. כרגע אני לא יכול להגיד לך איזה נזק זה גרם, אבל אני עובד עם כל מני מדינות בעולם וזה ממש לא טוב שזה יופיע. תחום העיסוק שלי הוא כזה שמתעסק בעולם המודיעיני וזה לא הכי טוב. אני רק אומר שהם לא חושבים שאם הם מראים תמונה של בנאדם לא קשור, יש אנשים שמכירים אותו וזה פוגע. אז או שתשאלו את הבנאדם אם זה לא מפריע לו, או לפחות תדאגו שאנשים ידעו מאיפה הסרטון. תכתבו ‘ארכיון’, או ‘לאנשים בתמונה אין קשר לנושא'”.

קצת אירוני שתחום העיסוק שלך קשור לפייק ניוז, לא?
“אני מתעסק לא רק בפייק ניוז, תחום העיסוק שלי נקרא ‘אופן סורס אינטליג’נס’. זה בעצם לדעת לאסוף מידע מרשתות חברתיות ולחפש בשביל גופים ביטחוניים בעיקר, אנשים שעלולים לגרום צרות וכדומה, אבל אני מנוע מלפרט יותר מדי על סוג הפעילות שלנו. בטח שלא חשבתי שזה יקרה בסוף גם לי, זה הפתיע אותי. לערוץ 2 אין צילומים חדשים יותר של נדב ארגמן?! מפתיע”.

אתה מקווה שהם יתנצלו?
“אני מניח שהם לא יעשו כלום. אם הייתה לי סבלנות הייתי תובע, אבל אני מכיר את המערכות האלה ואין לי זמן להתעסק מול גופים כאלה. אני רק מקווה שזה ידעך בקרוב”.

מסר לעורכים שידם קלה על המקלדת?
“אם אתם מחליטים להראות סרטון כזה לפחות תיידעו את האנשים מאיפה הוא. ואם זה נושא כזה עדין כמו טרור, תרימו טלפון לבנאדם ותבקשו ממנו רשות. אני חושב שזו זכותי כבנאדם פרטי לרצות לא להופיע בטלוויזיה. כשמעלים תמונות של בנאדם שלא קשורות לנושא יש בזה אלמנט של false news. זה להטעות את דעת הציבור, ואת זה אסור לעשות”.