צו השעה?

השופט מלצר: "שקיפות על כל תעמולה ברשת"

יו"ר ועדת הבחירות הוציא צו המורה שפרסומי תעמולה באינטרנט, לרבות ברשתות החברתיות ובמנועי החיפוש, חייבים להיות מזוהים: "כדי למנוע הטעיה"

(Mehfuz Hossain, flickr)

פברואר 28, 2019 09:25

אחרי שוועדת הבחירות דנה רבות בנושא, יושב ראש הועדה והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, מפרסם צו חדש בו הוא מורה על שקיפות בכל חומרי התעמולה באינטרנט. במסמך בין שני עמודים שמתמצת את ההחלטות של מלצר נכתב: “פרסומי תעמולה באינטרנט, לרבות ברשתות החברתיות ובמנועי החיפוש (גוגל), חייבים להיות מזוהים. בהתאם לצו, מסר תעמולה מטעם מפלגה, רשימת מועמדים, או מי מטעמם, אסור שיהיה אנונימי, כדי להגביר את השקיפות, לקשר בין מסר התעמולה למוסר התעמולה וכדי למנוע הטעיה לא הוגנת של הבוחרים. בהחלטה, נקבעו הקווים המנחים לשקיפות תעמולה ברשת, נערכו האיזונים הנדרשים בין חופש הביטוי והזכות לאנונימיות, לבין טוהר הבחירות, השמירה על השוויון ומניעת הטעיית הבוחרים”.

“הצו חל על המפרסמים, ולא על פלטפורמות פרסום בהן הפרסום נעשה ללא עריכה או עימוד (למשל גוגל או פייסבוק), מאחר שפלטפורמות אלה לא היו צד להליך, והבהירו שיפעילו מנגנון של ‘הודעה והסרה’, כך שאזרחים יוכלו לדווח לפלטפורמות על פרסומים תעמולתיים אנונימיים, וככל שיתברר שהפרסום אנונימי, הפלטפורמה תשקול להסיר אותו. במסגרת השיקולים להסרת הפרסום, אמורים להילקח בחשבון אף ההחלטה וצו המניעה שהוצא. השופט מלצר הדגיש כי מעבר לחבות המשפטית – פרסום תעמולתי אנונימי מקשה על גורמי הביטחון של המדינה להדוף חששות מפני התערבות זרה בבחירות לכנסת ה-21, וזאת כלקח ממערכות בחירות במדינות אחרות בעולם. הבחירות הן יום חגה של הדמוקרטיה הישראלית. תעמולה אנונימית שאינה מזוהה עלולה לרדד ולדרדר את השיח, ולהביא בתקופת הבחירות לניצול הרשתות החברתיות ומנועי חיפוש לשם פגיעה בדמוקרטיה וערכי היסוד של החברה”.

תקציר הצו של השופט מלצר (ועדת הבחירות)