קורה לטובים ביותר

נשיאת איגוד האינטרנט נפלה בפייק אך תיקנה

פרופ' קרין נהון האשימה את "ישראל היום" בהודעה שקרית, אך מסתבר שהדיווח היה נכון. הציוץ הוסר ונהון מסרה: "מצרה על חוסר הדיוק ולכן תיקנתי"

אייפד ועיתון (flickr)

פברואר 7, 2019 01:16

התאוריה שאף אחד אינו חסין מפני פייק ניוז קיבלה הבוקר הוכחה נוספת, כשנשיאת איגוד האינטרנט, פרופ’ קרין נהון, ניסתה לצאת נגד התופעה, אבל מבלי לשים לב, הפיצה פייק ניוז בעצמה. נהון צייצה נגד העיתון “ישראל היום” את הדברים הבאים: “דוגמא לכח של הפצת פייק ניוז; ישראל היום מפיצה הודעה שקרית, כלי תקשורת אחרים מעלים משהו דומה, פעילים מרכזיים משתפים, ויאיר נתניהו משתף את הפעילים. ואז מגיעה הודעת ההכחשה. כמה יראו את הודעת ההכחשה? בד״כ פחות מאלה שראו את הפייק ניוז וגם וימשיכו לפמפם את השטות הזו הלאה”.

מפייק ניוז אף אחד לא חסין: בני גנץ, ברוך הבא לעולם הפייק ניוז

לציוץ הוצמד צילום מסך של ישראל היום מדווח שדוברו של אבו מאזן אמר שהפלשתינים מעודדים מדברי גנץ על ההתנתקות. בנוסף, חוברו לציוץ שני צילומי מסך נוספים של “החדשות” ו”מעריב אונליין”, שדיווחו בצורה דומה. נהון גם צירפה לדיווחים את ההכחשה של לשכת הנשיאות הפלשתינית, שהגיבה לדברי נתניהו בגל”צ: “דבריו על כך שאבו מאזן בירך את גנץ לא היו ולא נבראו. מר נתניהו, יש פתגם בערבית שאומר, ‘תוכל לשקר את המתים, אבל לא את החיים’. אנא הפסק להפיץ שקרים בשמו של אבו מאזן”.

אז נכון, ראש הממשלה לקח את הדברים צעד אחד קדימה ואמר שעבאס איחל הצלחה לגנץ, אבל מבדיקה פשוטה בגוגל ניתן למצוא את הציטוטים של דוברו של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, נביל אבו רודיינה, בסוכנות הידיעות רויטרס וגם באתר “הארץ” באנגלית, עם כל הכבוד להכחשות של הלשכה הנשיאותית, כך שאי אפשר להאשים את ישראל היום בפייק ניוז.

יש לציין שבעקבות הפניה שלנו לפרופ’ קרין נהון ומבדיקה שהיא עשתה בעצמה בנושא, היא החליטה להסיר את הציוץ לאלתר. נהון קיבלה את הדברים ברוח ספורטיבית והגיבה: “אכן העליתי פוסט לא מדויק שבו ייחסתי לישראל היום ולכלי תקשורת אחרים הפצה שקרית של ידיעה מרויטרס. בידי הייתה הידיעה הראשונה שפורסמה ע”י רויטרס ובה היה ציטוט שונה מזה שהפיצו. אני מצרה על כך. ברגע שהעליתי את הידיעה, קיבלתי מאנשים רבים בקשות לתיקון, לכן התקשרתי בעצמי לכתב רויטרס, דן ויליאמס, שאישר בפני את הציטוט הנכון ומיד בחרתי להוריד את ההודעה שלי כדי לא להטעות. כמובן שעדיין, הפרשנות שנתן ראש הממשלה לעניין ‘גנץ אמר שיבצע התנתקות שנייה – ואבו מאזן איחל לו הצלחה’ היא עיוות של הציטוט, ופייק ניוז”.

הציוץ של קרין נהון (צילום מסך טוויטר)

הדיווח ברויטרס (צילום מסך)

הדיווח בהארץ באנגלית (צילום מסך)

הדיווח ברויטרס (צילום מסך)