אתם בוחרים:

איזה פייק ניוז ייזכר יותר מכל מהבחירות?

מערכת הבחירות של 2019 לוותה בלכלוכים והכפשות, שקרים ומזימות, חיבורים ופרידות, אך מעל כולם בלט פייק חוצה מפלגות, עיתונאים וכלי תקשורת

נתניהו וגנץ

אפריל 10, 2019 02:05

אם לומר את האמת, אין חדש תחת השמש. לא רק בתוצאות, אלא גם בכל הקשור לקמפיינים שליוו את מערכת הבחירות, שהיו רוויים בהכפשות, הסתה והמון המון פייק ניוז. אז רגע אחרי שפייק הבחירות נגמר, הכנו סיכום קצר, לא חופר, של הפייקים הבולטים מהתקופה הסוערת שזה עתה הסתיימה. הדירוג שלנו הוא דמוקרטי ואחרי ספירת כל חברי המערכת, אבל הוא לגמרי לא מחייב ואתם מוזמנים להצביע בסקר הנמצא בסוף העמוד עבור הפייק שלדעתכם ייזכר יותר מכל ממערכת הבחירות של 2019. ואיך אמר בנימין נתניהו אתמול? תביאו גם את המשפחה והחברים שלכם להצביע.

מקום 5
ציוץ אחד יותר מדי הכניס את קארין אלהרר למקום החמישי במצעד הפייק ניוז. הח”כית נפלה בגדול כששיתפה צילום מסך בטענה שהוא מטעם “הליכוד” ובו מסרים אותם חייבים להעביר לציבור. “תגידו עליו פייק ניוז, תגידו שמאלן, חייבים לשטוף את מוחו של הציבור”, נכתב במסמך המזויף. ומה אמרה על זה אלהרר? “למי שטרם הבין איך מתנהל הליכוד בראשות נתניהו, אז הנה, בדיוק כך. בהסתה ופילוג. מגיעה למדינת ישראל ולאזרחי מדינת ישראל מנהיגות אחרת, כחול-לבן”.

הציוץ של קארין אלהרר (טוויטר)

 

 

 

מקום 4
גנץ השתתף או לא השתתף בטקס לזכרם של מחבלי חמאס שנהרגו בצוק איתן? אז ככה, במהלך הקמפיין של “הליכוד” הוזכר הנושא לא מעט פעמים וגם אנחנו חקרנו את העניין לעומק. ברגע שמצאנו את ההזמנה המקורית של הטקס, “קונצרט ללא גבולות”, הבנו שאין ספק כי בני גנץ אכן השתתף באירוע שביכה את קרבנות המלחמה, הישראלים והפלשתינים. נכון, סמנטיקה של הבנת נקרא, אבל זה אכן מה שצוין בהזמנה. אולי גנץ היה מודע, אולי לא, אבל הוא ללא ספק נכח באירוע מהסוג שפורסם עליו בקמפיין הנגטיבי של המפלגה המתחרה. אירוע, שיש לציין, גרם לתרעומת רבה בקרב תושבי הדרום ועוטף עזה. מחנה השמאל האשים את הצד השני בהפצת פייק ניוז בנושא, אך לא כך הדבר.

ההזמנה לקונצרט (צילום מסך)

מקום 3
אז בני גנץ יישב או לא יישב עם חברי הכנסת הערבים? השאלה הזו לא הפסיקה להטריד את כולם במהלך מערכת הבחירות. כשהתברר כי הקרב הוא לא רק על מי תהיה המפלגה הגדולה מכולן, אלא על מאבק גושי, החליטו בצד הימני של המפה להדביק לעומד בראשות כחול-לבן את ה”ישיבה עם הערבים”. אז נכון שגוש השמאל היה תלוי לא מעט בתמיכת הערבים, אבל האם גנץ אמר אי פעם כי יישב עמם בממשלה? באתר סרוגים עשו פולו-אפ לראיון הראשון עם גנץ ב”ידיעות אחרונות” ונתנו לו כותרת מעוותת – “גנץ לא פוסל ישיבה עם הערבים”. מי שהפיץ את הפייק היה לא אחר מאשר ראש הממשלה, ששיתף את הלינק בפוסט במגוון רשתות חברתיות וזכה לאלפי לייקים ושיתופים. לאחר זמן מה, אתר סרוגים שינה את הכותרת, לטיזרית יותר ולפחות חד משמעית כמו הקודמת – “מה גנץ השיב כשנשאל האם הוא ישב עם ערבים בממשלה?”. ונחשו מי לא שינה את הפוסט בהתאם? נכון מאוד, ביבי.

מקום 2
מרוב כל הפייק שהצטבר בחודשים האחרונים, כבר קשה לזכור, אבל מערכת הבחירות הזו התחילה עם השמועות סביב קשריה כביכול של אשתו של בני גנץ, רויטל, עם הארגון “מחסום ווטש”. חברי הליכוד אמנם לא אמרו זאת בפה מלא, אבל לא הפריעו למסר לעבור הלאה, בעיקר שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, שקרא לגנץ להכחיש את הדברים. עובדה זו ככל הנראה בלבלה מעט את שדר הרדיו הוותיק רזי ברקאי, שבראיון עם אבי דיכטר קבע שנתניהו מפיץ את השמועה הלא נכונה: “אין ויכוח על קורות החיים של נתניהו, הוויכוח הוא שנתניהו התחיל. לא עלית אצלי לשידור כששמעת את מה שאמר נתניהו על רויטל גנץ. אתה יכול להגיד לי הבוקר שאתה מתבייש בדברים ההם של נתניהו כלפי משפחת גנץ?”. כמובן שבגל”צ לא טרחו להגיב על הטעות המביכה.

רזי ברקאי (פייסבוק)

 

מקום 1
והזוכה הלא מאושר בתואר “הפייק של הבחירות” הוא… תחקיר הבוטים הגדול. נתחיל בלאכול את הכובע, שלנו. במשך ארבעה חודשים, אנחנו עוסקים באופן כמעט אובססיבי בכל הקשור לתופעת הפייק ניוז, וגם אנחנו היינו בטוחים שאם תהיה התערבות זרה של מדינה במערכת הבחירות, היא תגיע מכיוון רוסיה. המטרנו עליכם אינסוף תכנים בנושא כי חשבנו שמפעל הטרולים המפורסם והידוע, שלא מפסיק להפציץ פייק בכל העולם כולו, יפקוד גם את ארצנו בתקופה רגישה זו. וזה לא מה שקרה, אפילו רחוק מכך. לצערנו, את ההתערבות לא קיבלנו ממהלך משולב של הקרמלין עם גרורותיו התקשורתיות כמו RT, אלא דווקא מאמריקה האהובה, בתחקיר הזוי של ידיעות אחרונות והניו יורק טיימס בנוגע לרשת בוטים של הליכוד, שמנסה להשתלט לכולנו על המוח.

על גבי שער ענק ו-3 דפים שלמים, שבוע לפני הבחירות, גילינו עד כמה מפותחת ומאיימת הרשת. לא חלפו שעות בודדות, והתחקיר החל להתפורר, אבל בקטע מביך, כשעוד ועוד אנשים עליהם נכתב הזדהו וחשפו עצמם כבני אדם בשר ודם. אנשי כחול-לבן ניסו לרכב על הגל ופנו לוועדת הבחירות לכנסת, שבאופן מאוד לא מפתיע, פסלה את עתירתם, באחד הדיונים ההזויים והמביכים שהתנהלו כאן בשנים האחרונות. הקמפיינרים של הליכוד קפצו על הפייק תחקיר כמוצאי שלל רב והפכו את מה שהחל כצ’חצ’חים, המשיך למנשקי קמעות והסתיים כבוטים שנהרו בהמוניהם לקלפיות.

שער ידיעות אחרונות (פייסבוק)