התשובה של ג'ול לאגודה למלחמה בסרטן:

"האיוד מקטין שיעורי עישון ותחלואת סרטן"

אסף שניר, מנכ"ל JUUL המייצרת סיגריות אלקטרוניות, במאמר תגובה לדברים של האגודה שפורסמו כאן אצלנו: "המאבק נגד איוד הוא מצעד איוולת"

אידוי ג'ול (Vaping360, flickr)

מאי 16, 2019 11:59

מוקדם יותר השבוע העלינו בפניכם את השאלה האם סיגריה אלקטרונית מזיקה ב-95% פחות, כפי שהוצגה על ידי האגודה למלחמה בסרטן. בעקבות כך, מחברת JUUL, המייצרת סיגריות אלקטרוניות, ביקשו להגיב לטענות שהועלו בכתבה ולהציג את משנתם בנושא. לפניכם מאמר שכתב אסף שניר, מנכ”ל החברה:

315 בני אדם נהרגו בישראל בתאונות דרכים בשנה האחרונה. כל אחד הוא עולם ומלואו, כל מוות הוא הרס של משפחה. בשנים האחרונות פותחו מספר מערכות טכנולוגיות שמסייעות להפחית את מספר ההרוגים בתאונות כגון כריות אויר ומערכת בקרת יציבות. תארו לכם שעמותה שמנסה לצמצם את מספר נפגעי תאונות הדרכים לא הייתה מאמצת את הפיתוחים האלה, אלא מנסה לחסום את הגעתם ואפילו מתגאה בזה. זה בדיוק מה שקורה כיום, בתחום שגובה לצערנו הרבה יותר קרבנות, פי 27 יותר ליתר דיוק – עישון.

ע”פ נתוני משרד הבריאות, מעל ל-8,000 ישראלים מתים מדי שנה מתחלואה הנובעת מעישון. אין דרך אחרת לתאר סיגריות אלא כרעל. מחקרים הוכיחו שהן מכילות 7,000 כימיקלים מזיקים, 70 מהם מסרטנים, שמשפיעים לא רק על המעשן, אלא על כל סביבתו. בעולם אוטופי, כל המעשנים יתעוררו בוקר אחד ולא יעשנו יותר. המציאות היא, שזו משימה קשה ביותר. שיעורי ירידת העישון בעולם נעצרו בשנים האחרונות, זאת למרות קמפיינים ומערך הסברה נרחב שפעלו בנושא. מחקרים רבים הראו כי מעל ל-70% מהמעשנים בעולם רוצים להפסיק, אולם עבור אלו שלא מצליחים להיגמל פותחו תחליפים, שמספקים את הצורך בניקוטין אבל מפחיתים מאוד את הנזק.

מוצרי איוד אינם מכילים טבק כלל ולמעשה אין בהם את החומרים המזיקים שיש בסיגריות. הם גם לא משפיעים על הסביבה, לא מסריחים ולא מייצרים בערה מסוכנת. הניקוטין כשלעצמו הוא לא החומר המזיק בסיגריות והמוצרים האלה מאפשרים למעשן, שלא מצליח להיפטר מההרגל, להפחית את נזקי הסיגריות. במרץ 2019 פרסם כתב העת הרפואי המוערך “ניו אינגלנד ג’ורנל אוף מדיסן” מחקר המראה כי שיעורי ההצלחה של מוצרי איוד להפסקת שימוש בסיגריה בוערת הם יותר מכפולים, לעומת תחליפים המספקים ניקוטין, דוגמת המדבקות והמסטיקים.

לכאורה, מדובר בפתרון אפקטיבי ומזיק פחות עבור כמעט רבע מאוכלוסיית ישראל, שעל פי הלמ”ס מעשנת בקביעות. ככזה, הייתם מצפים שארגוני הבריאות יחבקו ויאמצו את האיוד כחלופה לעישון, כפי שעשו לדוגמה באנגליה. בפועל, האינטרסים הכלכליים והפופוליזם הכריעו, כנראה, את גורלם של מיליון המעשנים הבגירים בישראל. האגודה למלחמה בסרטן, למשל, נלחמת בחברות האיוד מיומן הראשון בישראל ומשווה את מוצרי האיוד למוצרי טבק ועישון, על אף שאינם מכילים טבק ואין בהם עשן. כל זה נעשה ללא עבודת מחקר או עבודה מדעית רצינית שתתמוך בטענות. למעשה, באגודה מסתמכים על חלקי אמירות, מומחים מטעם, ציוצים בטוויטר ומחקרים שהוצאו מהקשרם.

במקום ללמוד מההצלחה המוכחת באנגליה (ובמדינות מתקדמות אחרות), שם ירדו שיעורי העישון מ-19.8% ל-14.9% תוך שש שנים כתוצאה ממדיניות התומכת במעבר מעישון לאיוד, בישראל החליטו להפקיר את המעשנים, ולמעשה את כולנו כמעשנים פסיביים, לגורלנו. אותם אנשים אף הגדילו לעשות ותקפו את המדיניות האנגלית המגובה בהוכחות ובעובדות, לה שיעורי הצלחה מוכחים. בכך הם חוטאים לתפקידם: לצמצם את תחלואת הסרטן בישראל.

המאבק נגד איוד הוא מצעד האיוולת של האגודה למלחמה בסרטן, שהוא ארגון חשוב ומבורך כשלעצמו. במקום להתקדם, לפקוח עיניים, להסתכל על הנעשה בעולם, ללמוד מעשרות מחקרים בלתי תלויים שכבר פורסמו בנושא, באגודה בוחרים, כרגיל, באופציה הפופוליסטית, הקיצונית והקלה. זה לא מפתיע, בהתחשב בכישלון המתמשך במאבק בעישון. שיעורי העישון רק עולים בישראל מדי שנה והם גבוהים מהממוצע ב-OECD. והנה, דווקא כשכבר מגיעה ההזדמנות להוריד משמעותית את שיעור המעשנים, תוך הקטנה משמעותית של הנזק, באגודה בוחרים להילחם בהזדמנות ולהשאיר למעלה ממיליון ישראלים במלכודת הסיגריות.